Tratament izoniazida

07-07-2017
Elisatache
Nu este medic/terapeut
Elisatache
Buna ziua de la 1 martie sunt pe tratament tbc mia mers bn pana in aprilie insa de la sf lu Aprilie varsaturi furnicaturi amorteala picior drept uneori si pe fata.. pot fi efecte averse de la medicamentele de tbc ? Acum sunt doar pe 2 feuri de antibiotic izoniazoda si rimfamicina.Problema este ca nici nu mai iau in greutate si am si un fel de depresie plang mai tot timpul.. eu sunt in Germania si astia se.comporta cam.ciudat la.boala asta...:(
1 comentarii
0
23-05-2019, ora 17:50
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Da, aceste efecte adverse sunt cel mai probabil de la medicamentele pentru tuberculoză. Nu întrerupeți tratamentul, dar spuneți medicului curant simptomatologia dumneavoastră pentru a găsi o soluție. Folosirea altor tuberculostatice sau asocierea unei medicații simptomatice. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația de medicamente ce ar putea trata tuberculoza rezistentă la antibiotice
  • Tuberculoza latentă poate fi prevenită cu un tratament mai scurt
  • Antibiotic din sol în lupta cu formele multidrog rezistente de tuberculoză
  • Concept nou în tratarea tuberculozei care ajută la finalizarea tratamentului
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.