tratament pentru gat

17-11-2009
cosmin91
Nu este medic/terapeut
cosmin91
mi sa gasit un stafilococ auriu in gat pentru care am primit ca tratament augmentin
eu am avut o forma usoara de tbc pulmonar si acum inca mai iau tratamentul de 3 ori pe saptamana(lam terminat pe cel de 2 luni) si mai iau essentiale forte n...si am vazut pe prospectul la augmentin ca nu trebuie luat cu tratamente hepatice(nu sufar de ceva la ficat dar e protectie data pentru ttratamentul tbc).exista vreo problema ?
astept raspunsuri..
multumesc!
7 comentarii
0
17-11-2009, ora 22:45
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Am o intrebare, cand ti-a facut exudatul faringian ti-a facut si o antibiograma pt a vedea la ce este sensibl acel germen pe care il ai?Eu cred ca asa e indicat, augmentinul este un antibiotic destul de tare si sunt ferm convinsa ca este eficient pt acea infectie, dar de ce sa-l folosesti pe acesta cand poti folosi alceva mai uzual.Spun asta pt ca in timp se castiga o rezistenta la antibiotice si nu e indicat sa folosim cel mai nou si tare antibiotic pt o infectie care sigur poate fi tratata si cu alceva.
In plus stafilococul auriu este o bacterie conditionat patogena, se gaseste din plin pe pielea noastra si in fosele nazale, dar daca tu ai aceasta infectie in gat si ai si simptome tipice asociate atunci trebuie tratat..Cat despre asociere de medicamente cred ca ar fi indicat sa discuti cu medicul de la infectioase, pt a fi sigura ca nu se influenteaza intre ele medicamentele.

Multa sanatate!
0
17-11-2009, ora 23:02
cosmin91
Nu este medic/terapeut
cosmin91
pai mi sa facut si lista aceea cu medicamentele la care este sensibil cand a fost depistat germenul.
simptomele mele sunt cam urmatoarele: am o usoara febra uneori(maxim 37, 2)
de durut nu prea ma doare in gat, , , , , dar tot scuip o chestie alba in gat si uneori o mucozitate asa mai inchisa un pic la culoare...(o data am vazut si un pic de sange).
ce ma sfatuiri sa fac?
0
17-11-2009, ora 23:07
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Cred ca ar trebui sa mergi la medicul tau de la infectioase cu antibiograma si sa discuti cu el despre ce antibiotic sa folosesti.

Multa sanatate!
0
17-11-2009, ora 23:15
cosmin91
Nu este medic/terapeut
cosmin91
dar nu e ceva alarmant in simptomele pe care le am nu?
ptt ca am inteles ca nu trebuie neaparat tratata chestia asta...
si augmentinul acesta chiar asa de puternic este?
multumesc mult pentru raspunsuri!
0
17-11-2009, ora 23:45
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
simptomele tale nu sunt deloc alarmante (temperatura organismului este 36.8-37.2 deci nu se poate spune ca esti febrila, expectoratile pot fi si din alte motive, praf, fum..e un simptom subiectiv).
Augmentinul este un antibiotic nou, destul de eficient in multe infectii se prefera tratarea unor infectii relativ banale cu antibiotice mai obisnuite care nu fac fata in infectile cu bacterii inalt patogene pt ca in timp organismul dezvolta rezistenta la acestea(se obisnuieste cu ele si nu isi mai fac efectul).

Multa sanatate!
0
17-11-2009, ora 23:54
cosmin91
Nu este medic/terapeut
cosmin91
am inteles.si oricum cred ca am capatat o rezistenta la antibiotice dupa tratamentul intensiv de tbc...in care luam destule antibiotice zilnic.
dar chestia cu scuipatul infectiei mia aprut dupa ce am avut o infectie la amigdal... si am avut un tratament cu ciprinol.si acum vad ca nu mai e nimic pe amigdal.dar am inceput sa scuip asa...
0
23-11-2009, ora 18:05
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
ce simptome ai avut cand te-au depistat cu TBC ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •