Tratament pt disparitia acufenelor

35 comentarii 1 2
0
19-04-2013, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la medicul orl...rezolvati problema cu respiratia nazala si problema cu faringele
2 pentru acufene faceti investigatii, fund de ochi, neurologie, investigati rinichii, ficatul, inima
toate aceste organe pot da dereglari de circulatie cerebrala cu acufene
0
19-04-2013, ora 16:59
Gorea Fira
Nu este medic/terapeut
Gorea Fira
Da am facut cateva din investigatii dar am o stare de oboseala. Nu mai pot dormi noaptea din cauza sunetului in ureche. Daca inchid ochii simt ca ma pierd si ca ma sufoc. Va rog recomandati.mi ceva.
0
19-04-2013, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic poate sa recomande un tratament dupa ce are in fata rezultatul tuturor investigatiilor
sa stie despre pacient varsta, inaltime, kg, bolile cronice, tratamentele luate, tensiunea arteriala.s.a
este o consultatie care se face in regim privat contracost.
ca si sfat...urmati indicatiile din mesajul anterior si aflati cauza acufenelor
0
26-07-2013, ora 10:53
Cristina_83
Nu este medic/terapeut
Cristina_83
Buna ziua,

Acum 3 zile mi s-a infundat urechea stanga, peste 2-3 ore a inceput sa tiuie foarte tare. Sera cand am ajuns acasa am pus apa oxigenata crezand ca totul este cauzat de un dop in ureche. A doua zi dimineata, dupa ce am pus din nou apa oxigenata urechea s-a desfundat si tiuitul nu s-a mai simtit atat de puternic insa seara cand m-am dus la culcare am constat ca urechea tiuia in continuare. Am fost la ORL si totul este in regula iar tensiune nu aveam. Am 30 de ani, 1, 78 m si 65 Kg, mentionez ca am mai multi noduli tiroidieni (~11 pe ambii lobi, cel mai mare de 2.6cm) pentru care nu pot lua tratament intrucat TSH=0.36 iar FT4=18.04 (in sept voi face programare la un chirurg pt a vedea dc este cazul de operatie). Medicul ORL-ist mi-a recomandat sa iau magneziu cu vit B6 si mi-a mentionat ca va trece de la sine. Puteti sa imi recomandati ceva naturist ce ar putea ajuta? Mentionez ca sunt si o fire anxioasa si ma paniches destul de usor iar seara cand incep sa aud tiutul acela continuu imi fac numai "ganduri negre".

Multumesc!
Cristina
0
27-07-2013, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunetul in ureche/.. este UN avertisment
legat de circulatia cerebrala, alimentatie, kg in plus s.a
tre sa faci o audiograma sa vezi daca a afectat auzul sau nu
schimbi radical regimul alimentar si te hidratezi corespunzator
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •