Tratament varicela la adult

02-02-2011
Audy
Nu este medic/terapeut
Audy
Salutare, am 22 de ani si am facut varicela. Simptomele au aparut de cateva zile, prin niste bubite pe scalp.Cu timpul, s-au indesit, au inceput sa apara si pe fata si corp + febra si simptome ale gripei. Aseara am fost la spital si mi-a confirmat faptul ca sunt infectat cu varicela si mi-a prescris aciclovir si pudra mentolata in cazul incare "mananca". La sfatul unui prieten care a avut si el ( probabil de la el am luat ), am luat mixtura mentolata in loc de pudra. Incepand de aseara am luat aciclovir ( 5 pastile pe zi, dupa cum doctorul mi-a prescris ) si mi-am dat cu mixtura pe basicute.
Problema: bubitele nu contenesc sa apara, s-au extins pe tot corpul si ma mananca foarte foarte tare. Mixtura nu isi face efectul decat 5 minute maxim...
2 comentarii
0
02-02-2011, ora 21:17
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Pentru a preveni pruritul(mincarimea) este bine sa luati 1 cp.de Aerius in fiecare seara, timp de 10 zile.Asociati talc mentolat si...rabdare! Unele trec, altele apar, asa-i boala!
0
21-05-2011, ora 15:57
edanov
Nu este medic/terapeut
edanov
Buna ziua! Am facut varicela, ieri (20.05) mi-au aparut primele bubite. problema este ca in 31 mai avem platit concediul si am un fiu de 3 ani si 8 luni care nu a avut varicela. as avea nevoie de un sfat: ce pot face in cazul acesta? care sunt sansele ca si fiul meu sa faca varicela? mai putem merge in concediu? daca se va imbolnavi acolo?
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.