Varicela... Cosmar? chiar nu exista solutie? | Forumul Medical ROmedic

Varicela... Cosmar? chiar nu exista solutie?

07-01-2010
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
Buna... dimineata e ora 4.55 cand scriu acest subiect si sper sa ma puteti lamuri si voi cu cateva raspunsuri

1) Exista sau nu vaccin contra acestei... porcarii pe nume varicela... ?
2) Daca exista de ce toata lumea spune ca nu exista... in ciuda faptului ca ar exista.
3) A trecut aproximativ 11 zile de cand am varicela... si tot ma manaca de mor parca chiar mai tare spuneti-mi va rog o solutie care sa nu includa mixtura aceea mentolata care simnt ca ma arde de mor (nu stiu pe cine racoreste dar pe mine ma arde) si parca mi-e chiar si rau de la ea
4) Cat dumnezeu mai trebuie sa stau parca face crusta sau nu stiu dar simnt ca inebunesc deja azi am sa merg la medic sa vad ce dumnezeu imi recomanda si el si astept si parerile voastre numa cele bune
8 comentarii
0
07-01-2010, ora 05:07
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
am uitat sa mai adaug spuneti-mi daca acuma am voie sa fac dus ca put mai rau ca un sconcs, transpirat tot

si din ce cauza exista riscul de a face pete cand faci dus?
0
07-01-2010, ora 06:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca veziculele incep sa se usuce si apar crustele inseamna ca eruptia este pe sfarsite ;stadiul de cruste poate dura 10 maxim 20 de zile.Vindecarea va oferi o imunitate durabila.Nu este permisa baia deoarece, prin deschiderea veziculelor se creeaza o cale de intrare pentru bacterii producandu-se infectii secundare supurative cutanate.Izolarea la domiciliu se face 6-10 zile de la aparitia eruptiei.Spala-te partial, nu fa dus, mai ai rabdare.Exista vaccin antivaricela cu virus viu atenuat realizat de catre Institutul Merieux Paris si de catre japonezi, iar vaccinarea se face la grupele cu risc, pentru protectia copiilor imunosupresati.Ar fi trebuit sa te vaccinezi in primele 3 zile de la contactul infectant, acum nu mai are rost vaccinul.Se discuta generalizarea acestui vaccin. Lumea spune ca nu exista pentru ca nu se face vaccinare in masa, la toata populatia, si nu este cunoscut. Consuma multe lichide, mananca multe fructe, fara dulciuri concentrate, ciocolata, cafea, si pentru mancarime poate medicul sa-ti scrie o reteta compensata cu Aerius, se ia o pastila pe zi.Intreaba daca mai sunt necesare in acest stadiu, spre sfarsit, medicamente antivirale. Numai bine!
0
07-01-2010, ora 06:23
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
Multumesc foarte mult... iar abia acuma am facut un dus si insfarsit ma simnt mai bine insfarsit simnt ca imi revine inapoi somnul. Nu dorm deja de 11 zile dorm tot cate 2-3 ore, nu pot dormi noaptea e destul de nasol

oricum azi la ora 10.30 merg la medic sau poate chiar mai devreme sa ma lamureasca sa se poata uita si sa imi zica ce mai e de facut... ca deja simnt ca inebunesc m-am saturat sa stau tot in casa (am examene peste examene si pregatiri pentru bac)

Si daca va rog ma puteti lamuri cu mixtura mentolata ? care e scopul ei ? sa arda sau sa racoreasca? si de ce te manca mai rau pielea dupa aia?

Multumesc mult de ajutor pana acuma
0
07-01-2010, ora 09:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca guvernele (mai precis industria farmaceutica) nu ar vavccina copii atatea la varste fragede aceasta boala de copii ar aparea la varsta cand ar trebui sa apara in mod natural si nu la aceasta varsta tardiva.
Tot de la vaccine se trage intarzierea.
0
07-01-2010, ora 11:36
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
am fost la medic si se pare ca am facut o alergie la mixtura mentolata (din cauza aceea ma ardea si nu... ma racorea) m-a trimis dna doctor la dermatologie unde surpriza nu am varicela ce am jeloza/geloza (ceva nume.. parca ar fii german) si mi-a facut un vaccin mi-a dat ceva crema cu care sa ma ung si ceva medicamente (care le iau seara)
0
08-01-2010, ora 11:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vaccin din nou si in plus dat la sfarsitul bolii... sa vedem ce iese din asta, tine-le la curent...
0
08-01-2010, ora 12:34
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
ce am patit e chiar dreptul ironiei si amuzamentului... in sensul ca am fost la dermatolog si mi-a zis ca sufar de Piti (nu stiu cum) Gilbert si mi-a dat un vaccin un medicament care sa il iau seara si o alifie
Clorfeniramin
Diprophos
Predinson

astea 3 acuma m-am uitat peste bonuri (m-au costat aproape 20 de lei)

si acuma dupa o zi, dupa ce am luat vaccinul mancarimile au disparut in totalitate unele izolate dar nu creeaza cine stie ce disconfort... starea de somn mi-a revenit la normal, si bubele incep sa se faca in pete.. si ma gandesc ca incep sa treaca

medicamentul si alifia mi-a zis doctorul dermatolog sa ma fac seara
0
30-03-2010, ora 13:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, au trecut deja 3 luni... ce s-a mai intamplat de atunci incoace ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •