Tratament Yasmine - 6 luni

08-05-2009
soso19
Nu este medic/terapeut
soso19
Am si eu o nelamurire. Deoarece nu am menstruatia regulata mi s-a prescris un tratament cu Yasmine pe care trebuie sa-l urmez timp de 6luni de zile. Problema este ca nu stiu cand incep sa iau prima pastila, iar farmacistii spun lucruri diferite. Mi s-a spus la farmacie sa incep tratamentul in prima zi in care-mi vine ciclul, dar as putea astepta asa mult si bine pana sa-mi vina el singur, iar o alta afrmacista a spus ca pastilele nu se iau pe durata menstruatiei. Ma poate ajuta cineva? Multumesc
4 comentarii
0
08-05-2009, ora 22:58
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
se încep pastilele din prima zi de ciclu. dacă trec mai mult de 3 luni şi nu ai ciclu, consultă medicul şi se vor da pastile pentru inducerea menstruaţiei. dar prima folie de yasmin se ia în prima zi de ciclu. apoi 7 zile pauză, altă folie. în cele 7 zile de pauză de după prma folie îţi va veni ciclul, şi deci probbabil la asta se referea a doua farmacistă
0
09-05-2009, ora 11:43
radivoicovici cristina
Nu este medic/terapeut
radivoicovici cristina
buna sosos19 stai linistita eu am luat yasmine simia fost fff bine cu ele...prima pastila se ia in prima zi a menstruatiei si eu astept sa vina luna viitoare sa iau si eu din ou yasmine
0
09-05-2009, ora 19:35
soso19
Nu este medic/terapeut
soso19
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Problema la mine este ca exista varianta ca luna urmatoare sa nu-mi vina ca sa pot incepe sa le iau :) Spre ex cel mai mult a fost sa nu-mi vina timp de 6luni deloc (si nu eram gravida).
0
10-05-2009, ora 07:52
radivoicovici cristina
Nu este medic/terapeut
radivoicovici cristina
te sfatuiesc sa faci un papa nicolau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul