Tratamentul cicatricilor lasate de acneea severa

20-08-2007
kl3sh
Nu este medic/terapeut
kl3sh
As avea si eu nevoie MARE de un sfat. Am suferit de acneea vulgara (chistica pe alocuri) timp de ceva ani. Am tratat pana la urma problema cu combinatia "skinoren" -crema, doxiciclina (antibiotice), baneocin, sapun dermatologic de la sebamed si alimentatiea corespunzatoare. Tin tratamentul de vreo 2 luni jumate si acu rar mai apare cate un cosulet mic-mic izolat pe vreundeva. Dar fata mea e plina de pete si cicatrici ale "razboiului" ca avea si prostul obicei sa "trag" de ele. Nu sunt ele Foarte evidente dar sunt oricum prezente.

V-as ruga din suflet sa-mi recomandati si mie un tratament. Am auzit de peeling si crioterapie (tratament cu azot) ; Credeti ca aceste sunt cele mai potrivite?

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
31-08-2007, ora 00:00
ioana_ioana808
Nu este medic/terapeut
ioana_ioana808
Buna ziua! O prietena a suferit de Varsat de Vant si din cauza unei greseli bubitele s-au rupt si a ramas semn pe frunte.
Ce sfaturi ii dati pt o vindecare nedureroasa si rapida?
0
05-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
LA APA DIN ROMANIA, ACESTE PRODUSE CARE SE FAC DUPA STANDARDELE AUSTRALIEI, DEVIN ACIDE SI DAU REACTII ALERGICE.TE ROG O DATA DE DOUA ORI PE SAPTAMANA SA-TI SPELI FATA CU SUC DE MORCOV SI TE CLETSTI CU CEAI DE GALBENELE ORI FA ROST DE UN PRODUS SPA CU MINERALE ACTIVE AL MARII MOARTE.E CEL MAI INDICAT, CREMA HIDRATANTA DE NOAPTE SI SAPUNUL CU ALGE MARINE.COMBINATIA ASTA, PACIENTILOR MEI LE-A REFACUT MULTE CICATRICE GRAVE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Cum scapi de cicatrici?
  • Vindecarea pielii fără cicatrici este posibilă cu ajutorul unei proteine din midii
  •