trebuie implant neaparat ?

24-04-2008
szp
Nu este medic/terapeut
szp
Am 19 ani si mi-am extras premolaralul din partea dreapta jos. Dentista mi-a spus ca la tineri cresterea dintilor e accelerata asa ca dintele de sus (deoarece nu mai are pe ce sa se sprijine) va creste mai mult on jos. Asa ca imi recomanda sa fac implant ca dintele de sus sa aibe obstacol si sa nu mia creasca. Sincer nu imi vine sa imi pilesc 2 dinti sanatosi asa degeaba. Chiar trebuie implant pentru ca dintii de sus sa nu creasca ?
5 comentarii
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
...mda.
0
24-04-2008, ora 00:00
szp
Nu este medic/terapeut
szp
mda ??? ma asteptam la un raspuns cu avantaje si dezavantaje in a face sau nu implantu :) daca sepoate te rog frumo / va rog frumos
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
avantaje...: este o metoda mai biologica ptr ca nu ti se vor devitaliza dintii vecini(scos nervul)
nu ti se vor slefui dintii vecini...din cate am inteles sunt sanatosi si este mare pacat.
nu se va resorbi osul de unde ti s-a facut extractia
...estetica f buna..asta depinde si de echipa medic-tehnician dentar

dezavantaj...financiar...te duce cu vreo 150-200 euro mai mult..asat ptr ca in cazul lui se face o coroana in loc de 3 dar totusi implantul costa...mai multicel
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
alt dezavantaj...perioada mai lunga de timp pana la definitivarea tratamentului.6 luni...
0
15-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
As mai adauga la cele spuse de colegul meu, pericolul extruziei sau egresiei (migrarea dintelui in jos, spre spatiul ramas in urma extractiei, pana la "iesirea" din os sau migrarea impreuna cu osul alveolar) dintelui superior, care vor modifica raporturile dintre arcade si vor crea dificultati mari in cazul unei protezari ulterioare sau pot merge chiar pana la pierderea dintelui superior. Sa nu uitam si de migrarile in plan orizontal ale dintilor vecini care duc la modificarea raporturilor dintre dinti cu consecinte asupra articulatiei dintre mandibula si craniu (articulatia temporo-mandibulara) care va deveni dureroasa. In concluzie, trebuie cat mai repede protezat acel spatiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •