Trecerea de la microgynon la rigevidon

03-03-2023
Alecsandra.m
Nu este medic/terapeut
Alecsandra.m
Buna ziua! Pana luna aceasta am luat microgynon insa nu se mai gasesc pe piata. Ieri trebuia sa prima pilula dupa pauza de 7 zile dar nemaigasind microgynon am luat rigevidon. Intrebarea mea este...am luat corect prima pilula de rigevidon, ieri? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri
3 comentarii
0
10-03-2023, ora 23:48
Nico2704
Nu este medic/terapeut
Nico2704
Buna,

Aceeasi situatie am intalnit-o si eu.
Cred ca ai procedat corect, insa nu sunt 100% sigura. Nu am gasit decat urmatoarea info in leg cu administrarea acestor contraceptive :

Trecerea de la un alt contraceptiv hormonal combinat, la Rigevidon 21+7
Începeţi utilizarea Rigevidon 21+7 în ziua următoare luării ultimului comprimat din blisterul contraceptivului anterior. Nu faceţi pauză între ele. Dacă blisterul anterior conţine şi comprimate fără hormoni, trebuie să începeţi utilizarea Rigevidon 21+7 în ziua de după luarea ultimului comprimat activ care conţine hormoni, dar nu mai târziu de ziua de după ultimul comprimat fără hormoni (comprimat placebo) sau ziua de după intervalul de pauză în administrarea contraceptivului hormonal combinat din blisterul anterior. Când treceţi de la inele vaginale sau plasturi contraceptivi combinaţi, urmaţi recomandarea medicului dumneavoastră.
Dacă nu sunteţi sigură sau aveţi întrebări suplimentare, întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist.

Cred ca suntem in categoria : sau nu mai tarziu de ziua de după intervalul de pauză în administrarea contraceptivului hormonal combinat din blisterul anterior.
1
11-03-2023, ora 00:24
nicoleta__1105
Nu este medic/terapeut
nicoleta__1105
Buna seara! Si eu am avut parte de aceeasi problema, am trecut de la microgynon la rigevidon. Am fost la farmacie sa întreb daca mai trebuie sa fac pauza normala de 7 zile, si a zis ca da, trebuie sa fac pauza intre ele. Astazi le am luat cum luam si celelalte adica vineri. Sper sa fie bine cum am facut. Va pup
0
13-03-2023, ora 10:00
Alecsandra.m
Nu este medic/terapeut
Alecsandra.m
Parerea mea este ca nu trebuie sa mai faci pauza, pentru ca pauza o reprezinta pastilele acelea de culoare maro. Eu am luat rigevidon 21+7 si nu voi face pauza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •