Trigliceride, colesterol, TGO, TGP, INTERPRETARE

08-03-2014
doomy852
Nu este medic/terapeut
doomy852
Buna seara,  
Acum cateva zile mi-am facut un set de analize si din pacate cateva nu au iesit in limitele normale : Baiat, 1, 70m, 71kg, 21 de ani

 Glicemie 87 mg/d
Colesterol total 203 mg/dL 
Trigliceride ! 398 mg/dL
 Uree 33 mg/dL 
Acid uric 5.3 mg/dL
 TGO 31
 TGP 38
 Calciu total 9.67 mg/dL 
Fier seric 123.9 ug/dL 
Magneziu 1.98 mg/dL 

Precizez ca urmez un tratament cu antidepresiv (FEVARIN) de 1 an. 

In ziua precedenta recoltarii analizelor am consumat : Ciorba de vita (la pranz) , 2 pahare de suc (la pranz) 100g seminte de floarea soarelui prajite (seara)
Înainte cu 2 zile am mâncat un gratar foarte gras de porc (coasta de porc)

 Puteti sa imi spuneti va rog daca tratamentul cu antidepresiv sau ceva din ce am consumat inainte cu o zi poate influenta analizele ? Ma sperie faptul ca trigliceridele sunt asa mari. Acum 1 an am facut aceleasi analize si mi-au iesit trigliceridele 167, colesterolul total 150. Multumesc 
4 comentarii
0
10-03-2014, ora 03:47
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,

medicamentul nu este implicat direct in cresterea trigliceridelor, dar poate da crestere in greutate, care influenteaza si nivelurile grasimilor din sange. Monitorizati greutatea in timpul tratamentului.

In schimb, alimetatia este bogata in grasimi animale si vegetale nesanatoase porc, si seminte prajite, iar sucul daca are fructoze poate creste si el trigliceridele.

Deci atentie la grasimi mai ales saturate, din alimente de orgine animala, carne, lactate, oua, la alimentele bogate in fructoza, sirop de porumb - preparate industrial (prajituri, cereale indulcite, sucuri, dulciuri) si la modul de preparare prajitul.

Se recomanda semintele (de in, canepa, dovleac, floarea soarelui, susan, nuci, migdale) 30-50g pe zi, dar crude, fibre alimentare din leguminoase boabe, paine graham, fructe proaspete, legume sub orice forma zilnic, si peste oceanic mic - hering, macrou, sardine de 2 ori pe saptamana.

Trigliceridele raspund foarte bine la o dieta saraca in grasimi, dar la aproape 400mg /dl, daca nu reusiti un regim foarte strict, este bine sa luati tratament cu omega3 (omacor, sau tevocor) 2 grame pe zi pana la 3 luni si apoi sa repetati analizele.
0
23-03-2014, ora 18:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumim dl doctor
0
02-07-2014, ora 23:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DOAMNA SAU DOMNUL DOCTOR am si eu o intrebare : daca puteti sami spuneti cat ma costa o consultatie la dumneavoastra si daca ma puteti primi? eu urmez tratament cu SUTENT pt cancer si analizele din ultima luna au iesit cam mari unele ca : colesterol 266, trigliceride 514, 98, MCV 98, MCH 32, 60, CREATININA 1, 56, GLICEMIE 144, 38, TGO, AST 67, 32, TGP, ALT 103, 44, ACESTEA ERAU PE DATA DE 27.06.2014, IAR PE 17.06.2014 ERAU NE% 47, 5, LY% 43, 7, EO%1, 5, MCV99, 6, VSH30, ACID URIC SERIC10, 00, COESTEROL SERIC TOTAL288, 90, CREATININA SERICA1, 50, GLICEMIE SERICA 106, 39, TGO(AST)61, 22, TGP(ALT)93, 09, TRIGLICERIDE 252, 13 acestea sunt inafara limitelor si doctora care ma trateaza de cancer mia zis ca nu este normal aceste valori chiar daca au mai scazut tot sunt mari.De 7luni de cand fac chimio iau si esentiale forten, omega3, silimarina, vitaminac, leridip, dicarbocalm sau omez sau emanera, flucovim, si acum mi sa recomandat pt. trigliceride EZETROL( IL IAU DE 10 ZILE) si mananc zilnic fructe legume cat mai crude, fara zahar doar o lingurita de miere pe zi.
MULTUMESC
0
05-09-2016, ora 10:14
pcoutnow
Nu este medic/terapeut
pcoutnow
Buna ziua!
Am un trecut in care colesterolul este mai mult decat prezent.
Ultimele analize arata cam asa:

HDL-C - 40
LDL - 205
CHOL - 301
VLDL - 89
TG - 446
LIPIDE TOTALE - 1214

Medicul de familie m-a trecut pe Liphanthyl 145 si Roswera. Tratament pentru 3 luni. La ceea ce am citit despre aceste medicamente mai ca imi vine sa nu le mai iau.
2 statine nu sunt cam mult? Sunt mai mult decat decis sa-mi schimb stilul de viata si sa adopt o dieta pentru tot restul vietii. Exista si alte tratamente? Va multumesc, Claudiu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.