Triplu test, rezultate

17-03-2009
Akidud
Nu este medic/terapeut
Akidud
AFP:1, 69;Estriol neconjugat:1, 08;HCG total1, 39;risc de varsta la termen:1:150;risc sindrom Down1:738;risc trisomie18:<1:10000.Am 39 ani, va rog sa ma sfatuiti pe baza acestor rezultate daca ar fi indicat amniocenteza totusi din cauza varstei!

Multumesc ptr.raspuns!
3 comentarii
0
18-03-2009, ora 19:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa te intorci la ginecolog cu rezultatele, el va decide ce e de facut.AFP-ul scazut si HCG scazut pledeaza pentru trisomia 18.Numai bine!
0
18-03-2009, ora 19:45
Akidud
Nu este medic/terapeut
Akidud
Multumesc ptr.raspuns, din cate stiu limitele normale al AFP-ului se afla intre 0, 7 si 2, 5 deci nu este scazut deloc.Pe hartia de la laborator mi trecut la toate trei: risc scazut.Medicul ginecolg a fost foarte multumit de rezultate.N-ar strica daca v-ati documenta mai bine inainte sa dati sfaturi!
0
19-03-2009, ora 05:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Greseala este tot a ta pentru ca nu ai dat unitatile de masura.Inseamna ca AFP pe buletinul de analiza este in ng/ml.Eu am interpretat rezultatul in UI/ml. Exprimat asa cum am banuit eu, AFP este scazut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markeri biochimici in serul matern
  • Triplu test în sarcină
  •