Tulburare afectiva anxietate

04-10-2021
celena89
Nu este medic/terapeut
celena89
Ultimii 2 ani au fost grei pt mine...a murit tata...l au refuzat in spitale pana a murit de septicemie..plangeam la telefoanele spitalelor..sa-l primeasca..si degeaba...a murit socrul..ne am facut credit ipotecar si imediat dupa a venit pandemia...mi au taiat din salarii..aproape sa fiu data afara...mult stres..apoi am.ramas gravida...am dus bine sarcina pana in luna a 7 a...cand am.avut contractii si m am internat...seara am avut insomnie...si a doua zi de la munca m am dus la spital si m am internat.mi au facut tratament cu diazepam, algocalmin si no spa si mi au trecut contractiile. apoi au urmat insomniile...pana am nascut asa am tinut-o...dupa nastere(naturala) am avut dureri.ma dureau si coastele...corpul imi respingea firele..am.facut infectie..bebelina mea s-a nascut si cu un defect la manuta- paralizie de plex brahial.m am luptat sa nu fac depresie.dar la 3 luni dupa nastere s-a agravat situatia..am inceput sa vad in ceata, sa am senzatia de cap greu, lipsa foame...chef de nimic..si in cele din urma...ameteala si tremurat..am luat 2 zile jum de ciprralex..am simtit ca mor de la el...asa ca am schimbat medicul..acum iau dulsevia 30mg jumatate...pt ca si la asta la 1 pastila am zacut...mi s a dat propanolol pt anxietate( dar nu ma ajuta) si trittico( inca nu l am inceput). sunt in a 6 a sapt de tratament...dar inca nu prea vad multe beneficii...doc a zis sa ast...pt ca iau doza mica...e de asteptat...oare cat sa mai astept..mi a zis ca anxiar provoaca dependenta.sa iau propanolol..anxiar 1 p zi ma linistea putin..puteam sa si dorm noaptea..i am zis ca jum de propanolol nu si face efectul si mi-a zis ca-si va face in timp...ca nu si face pe loc efectul..trittico o regla somnul? are si ala efecte adverse? m-a cam.speriat Cipralex...nu credeam ca e greu un tratament cu antidepresiv..multumesc
1 comentarii
1
04-10-2021, ora 15:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Propranololul este pentru palpitatii. Incercati Trittico sa vedeti daca dormiti cu el. E un antidepresiv care merge pe insomnie. Incepeti cu o treime. Nu cred ca va avea reactii adverse.
Intr-adevar Cipralexul nu e un medicament suportat de toti pacientii.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.