Tulburare anxios depresiva | Forumul Medical ROmedic

Tulburare anxios depresiva

20-05-2018
Red Lady
Nu este medic/terapeut
Red Lady
Am avut o copilărie nu tocmai fericită ( părinții nu s-au înțeles, mama zicea că pleacă o(de aici și sentimentul de nesiguranță și dependenta emoțională și fizica de mama), tata, care deși era un om bun la suflet avea multe defecte că era gelos (mama nu avea voie sa se aranjeze), ne jignea și multe certuri in familie
Așa că am devenit extra sensibila și emotiva
Nu.plecam nicăieri fără mama
In toamna anului 1997, la mine in casa se renova ceea ce era o senzație de disconfort, am avut o senzație de nebuloasă (de parcă nu stiam cine sunt, nu aveam un motiv să trăiesc).
Și așa a început chinul, mai întâi facem crize (in genul epilepsiei) dar nu îmi pierdeam cunoștința
Apoi pe la 23 ani am.avut o relație care mi-a făcut mult rău în sensul că au intervenit stările de anxietate (teama de moarte)
Am trecut prin multe tratamente iar în prezent niau asentra 50 și seroquell de 150
Nu am mai facut acele crize dar starea de anxietatea s-a acutizat în așa fel încât pe lângă mai iau xanax și stilnox că sa pot dormi
Acum vreo o lună și ceva am făcut la serv un atac și m-a speriat rau
Am.inceput de câteva luni sa merg și la psiholog

Acolo am identificat că în copilărie am avut și o trauma psihologica

Nu știu ce să fac

Sunt disperata

Îmi împovărez familia, nu îmi trăiesc viața, trăiesc în coșmar

Ajutor va rog

As vrea chiar și.hipnoza sa fac așa de disperata sunt
3 comentarii
0
20-05-2018, ora 19:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In ce sens acum, si cu tratament si cu psihoterapie, nu va simtiti bine?
0
20-05-2018, ora 20:11
Red Lady
Nu este medic/terapeut
Red Lady
Nu și asta e ciudat

Dr psihiatru zice că eu nu sunt de psihiatrie așa că îmi dă ceva light ca asentra și seroquell

Mă enervează că realizez că ține de mine că am totul sa fii fericita ( am pe mama, fratele, cumnata, nepoțica, animăluțele, casa, mașina) și eu sunt praf și le fac viața grea și familiei

M-am înscris pe site în speranța că așa pot vorbi cu persoane ca mine, sa primesc sfaturi

Deja faptul că am scris m-am făcut acum sa mă simt un pic mă bine
0
20-05-2018, ora 21:23
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara

Ideea
Este că trebuie urmată psihoterapia tratamentul pe care îl luați este foarte bun.Seroquelul in doză pe care o luați este pt efectul antidepresiv. Sfatul meu este să faceți un set de analize consult endocrinogic poate fi de la tiroida problema dv sau cardiologic și niște teste pt astm bronșic.Aceste boli pot da atacuri de panică.Deci trebuie exclusă afectarea organica pentru a putea știi că este ceva psihic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iul fizic, o opÈ›iune viabilă pentru ameliorarea depresiei È™i anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei È™i anxietății
  • ComparaÈ›ie între efectele sportului È™i efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei È™i anxietății
  •