tulburare de opozitie sfidare

29-03-2018
hellenna
Nu este medic/terapeut
hellenna
buna ziua,
problema mea este legata de unul din baietii mei, care este in virsta de 4 ani (am doi baieti unul de 2 ani si 4 ani) si care anul trecut a fost depistat cu aceasta tulburare de sfidare opozitie.
el a avut o nastere foarte grea, l.am nascut natural si a fost asfixiat de cordonul ombilical, citeva secunde nu a respirat si miscat, revenindu.si dupa ce echipa medicala a intervenit cu masca de oxigen si masaj..el a avut la nastere 3800 kg si 54 cm si scorul apgar a fost de 5 in primele min si apoi 7.
s.a dezvoltat normal, merge fara probleme, cu vorbitul atunci cind se emotioneaza sau ii e frica de ceva incepind sa se bilbiie,
eu am plecat la sv cind el avea 11 luni, fiind cu sv la Bucuresti el a ramas cu tata si bunica lui, noi (eu si cu el) urmind sa ne vedem saptaminal, iar la virsta de doi ani tatal lui a plecat in Anglia ceea ce pentru el a fost un soc mare si cam in aceasta perioada a inceput sa fie agresiv cam cu toti din jur iar la trei ani cind l.am dat la gradinita nu a ramas copil nebatut si neatins...
acum are patru ani, i s.a schimbat gradinita, nu mai este agresiv la gradinita dar are momentele lui de furie cu fratele lui mai mic pe care greu l.a acceptat.
a avut o perioada in care nu a vrut sa iasa din casa dupa plecarea tatalui, in ultimul timp nu mai vrea sa stea de vorba cu el dar acum a inceput cu ~mai bine mor, ma duc la cimitir, ~si numai idei de genul acesta...
as dori citeva sfaturi, poate si eu gresesc ca sint mai dura cu el cind nu asculta, a mai fost si atins dar il ultimul timp am evitat pentru ca prefera sa il bat, imi spune ~bate.ma ca sa mor~..
multumesc
5 comentarii
0
29-03-2018, ora 12:20
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Un psiholog va fii de real ajutor! Succes!
0
29-03-2018, ora 13:07
hellenna
Nu este medic/terapeut
hellenna
MULTUMESC pentru sfat,
in urma vizitei la psiholog am descoperit aceasta tulburare, ideea e ca acest medic mi.a dat un medicament TIMONIL
dupa prima zi de tratament m.am speriat, din copil vioi si activ care era a devenit o leguma, la o jumatate de ora dupa ce a luat medicamentul adormit fara vlaga...eu cu asa ceva nu pot continua, mai ales dupa ce am citit reactiile adverse ale acestui medicament...
0
29-03-2018, ora 15:06
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

Copilul dumneavoastra incerca sa-i faca pe ceilalti sa sufere asa cum a suferit si el, sa-si descarce pe ei suferinta lui: a suferit toate abandonurile posibile in trei ani: mama, tata apoi un frate.
Medicamentele sunt cea mai proasta solutie in acest caz caci vor inabusi chimic suferinta, fara a rezolva cauza.
Gasiti urgent un psihoterapeut specializat in lucurl cu copii si mergeti la psihoterapie. El are nevoie in primul rand sa descarce suferinta pe care a acumulat-o dupa care sa gaseasca solutii noi, mai sanatoase in relationarea cu ei. Sedintele individuale ar trebui combinate cu sedinte de terapie familiala caci felul in care functioneaza familia in ansamblu este extrem de important.
0
29-03-2018, ora 17:26
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Psihologii nu pot prescrie medicatie ! Psihoterapia este necesara si f.importanta !
0
05-04-2018, ora 12:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Poate nu ar strica sa faca o evaluare si un psihiatru specializat pe copii.
In plus sesiunile de psihoterapie de familie pot sa fie de folos.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

20-01-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinica Serenity
Clinica Serenity realizează evaluări psihologice clinice și oferă psihoterapie pentru toate categoriile de vârstă.
Deținem tehnologii ultramoderne și programe psihoterapeutice unice. Tratăm fobiile cu ajutorul Realității Virtuale. Ne recomandă experiența îndelungată, profesionalismul și atenția pentru pacienții nostri. Detalii aici
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: criza de opozitie la copii

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Criza de opoziție la copii
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.