Tulburări de vedere - punctulete negre pe ochi

24-06-2022
Ly_l
Nu este medic/terapeut
Ly_l
Bună ziua! Sunt adolescentă și de la începutul lunii ianuarie, anul 2022, am observat că atunci când ating colțurile ochilor vad pete oarbe în colturile opuse! Adică când ating un colț vad în colțul opus pata, și invers. Am fost la oftalmolog și mi-a spus că nu observa nimic în neregula și că acestea sunt din cauza miopiei (țin să precizez că am miopie de la naștere, acum având dioptrii de -3 la ochiul drept și -2, 50 la cel stâng), asa ca am plecat acasă cu diagnosticul de astigmatism miopic compus.

Însă de la începutul lunii mai am inceput sa vad puncte negre mici când ma uitam la ceva luminos sau deschis la culoare, și sa vad, când ma uit atent la cer un fel de chestie rotundă transparenta care se misca și devenea tot mai mare până într-un punct și se oprea. Ca sa înțelegeți, imaginați-vă ca va uitati la o apă limpede cum face mici valuri, asa arată și chestia aia. Am ignorat simptomele, și am greșit iar acum m-am trezit ca vad aproape mereu, dacă nu chiar mereu dar nu bag eu de seamă, cum vad aceeași "apă tulbure" dar în toată privirea, nu doar în centru ca înainte și pe langa asta, azi dimineața, la ora 02:37 m-am trezit brusc și am observat ca vad extrem de în ceață, am aprins becul imediat și am clipit de câteva ori până mi-a dispărut pata de ceață. Am uitat sa mai precizez ca acele punctulete negre au mai dispărut și nu mai sunt atât de multe, dar în locul lor au apărut punctulete albe care "zboară" haotic, mai ales când simt ca imi bate inima tare.

Pe langa asta, vad cu "purici", dar nu foarte tare, acest simptom avându-l de mai mult timp.

De la apariția acestor punctulete negre ma doare capul aproape zilnic, ce-i drept nu la fel de tare ca în primele zile.

Nu știu dacă ajuta cu ceva sau dacă are relevanță, însă odată cu apariția acestor simptome, am o sensibilitate la lumina soarelui mai ales și la zgomot. Pe langa asta am anemie, și trebuie să imi mai fac în curând analize de sânge.

Probabil am mai uitat să mai precizez câteva lucruri, însă e destul cât m-am lungit.


Imi fac mari griji, imi prețuiesc vederea și nu aș putea suporta să mi-o pierd.

Multumesc mult pentru timpul acordat!
12 comentarii
0
24-06-2022, ora 15:41
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Buna, pare sa fie visual snow, e un sindrom.
0
24-06-2022, ora 17:48
Ly_l
Nu este medic/terapeut
Ly_l
Păi și cu valurile și "tremuratul" vederii cum rămâne? Tot la visual snow intra?
0
24-06-2022, ora 18:10
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Dap, valuri, tremurat vedere, lumina care ramane mai mult pe retina dupa ce ai mutat privirea, corpuri flotante negre, puriceii aia albi atunci cand te uiti la cer, tinnitus, supra-stimulare de la sunete si lumina si multe altele. Intra pe forumuri si mai vezi ce spun oamenii pe acolo.
1
24-06-2022, ora 19:25
Ly_l
Nu este medic/terapeut
Ly_l
Mulțumesc mult! Sper sa imi fac griji degeaba.
0
24-06-2022, ora 21:26
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Cu placere!

Mergi cel mai bine sa investighezi, nu stii niciodata.
0
24-06-2022, ora 22:08
Ly_l
Nu este medic/terapeut
Ly_l
Voi merge, însă părinții vor mai întâi să fac analize de sânge și de-abia după să mergem la oftalmolog... Asta e, o să ma mai rog de ei...
0
24-06-2022, ora 22:46
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Dap, sunt bune analizele.

Cand mi-a aparut dracovenia asta, la mine au iesit cativa factori de inflamatie mariti plus o infectie cu virusul Epstein Barr. Dupa ceva timp, am vorbit cu un prieten si a zis ca i-au aparut si lui niste probleme de genul asta, si cand s-a dus la analize i-a iesit cupru in sange foarte mare, gen, de vreo 10 ori mai mult decat era normal. Asa ca m-am dus si eu sa fac un set de analize suplimentare si mi-a iesit ca am mercur in sange, de vreo 2 ori cat e normal.

Analizele uzuale de obicei ies bine, acuma nu stiu, dar cunosc si eu chinul cu care te confrunti avand mizeria asta.
1
24-06-2022, ora 23:12
Ly_l
Nu este medic/terapeut
Ly_l
Multumesc mult fiindcă ți-ai luat din timp să imi răspunzi! Sper sa fie totul okay!

Sa fim cu toții sănătoși! :))
0
25-06-2022, ora 16:11
360
Nu este medic/terapeut
360
albertrufus, cum de ti-a crescut asa mult mercurul ?
0
25-06-2022, ora 17:20
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Xtrme07, nu stiu sincer, si eu ma intreb acelasi lucru. Si de cand, ca am inceput sa am probleme din 2020.

Medicul meu de familie m-a trimis aiurea la urgente, si au spus ca n-au ce sa faca, sa ma duc la un toxicolog. M-am dus la toxicolog si a zis sa merg la Urgente sa fac dializa :))

Din ce am citit nu e o valoare periculoasa, dar efectiv am avut toate simptomele alea de pe lista, si neurologice si psihiatrice.
0
25-06-2022, ora 20:31
360
Nu este medic/terapeut
360
ai consumat mult peste ? poate de la ton, spre exemplu
0
25-06-2022, ora 20:51
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Nu, foarte rar mananc peste…
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.