Tulburari vedere + tulburari vorbire

11-01-2011
scania
Nu este medic/terapeut
scania
Buna. De mic, am observat cateva simptome care se manifesta in acelasi timp:
- tulburari de vedere: vedere "partiala", nu stiu cum sa explic: daca de exemplu daca ma uit la un pahar cu apa si il vad, daca ma uit chiar langa el, nu-l mai vad. Ca si cum as vedea ceva "pete invizibile", nu stiu cum sa ma exprim.
- tulburari de vorbire: nu pot sa ma exprim corect, ma aud eu pe mine ca nu rostesc corect cuvintele.
- amorteala de limba, buze, maini.
- cand imi misc mainile, le simt, dar ma uit la ele si parca nu sunt mainile mele.
- durere de cap - dar nu insuportabila.
Se manifesta rar, am 34 de ani si cred ca au fost vreo 10 "crize" din astea, incepand de la aprox. 10 ani. Cand eram mic, erau "tari", dar acum s-au "ameliorat", au ramas doar tulburarile de vorbire, de vedere, si amorteli mai mici ale limbii, nasului, buzelor. Remediul sunt vreo 2 ore de somn "fortat". Cand ma apuca, primul data apar tulburarile de vedere. Atunci stiu ca incepe, si dau fuga in pat pentru 2 ore. Niciodata nu am stat sa astept, sa nu ma culc, sa vad cum se manifesta in continuare. Astept de la dvs. pareri. Multumesc.
2 comentarii
1
22-03-2021, ora 11:52
Teodora17
Nu este medic/terapeut
Teodora17
Buna ziua. Ati gasit raspunsul la problema dumneavoastra de sanatate? Mentionez ca de 2 ani si eu trec prin aceleasi simptome.
0
30-07-2021, ora 08:55
SuiramAecrim
Nu este medic/terapeut
SuiramAecrim
Buna Teodora. De 10 ani de cand am scris, nu am gasit raspunsul. S-au rarit foarte mult problemele, dar acum vad ca au reaparut.

Din ce am studiat, se pare ca este vorba de "migrena cu aura".

Tu ai gasit ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: