Tulburările mentale ale părinților pot afecta copilul?

28-12-2018
Nico195
Nu este medic/terapeut
Nico195
Bună ziua! Sunt o fată de 17 ani a cărei părinți ai foarte multe probleme. Mama s-a născut prematur, la 7 luni. După ce-a născut pe mine la termen, s-a îmbolnăvit. A făcut depresie. Neurmându-și tratamentul pentru că tata nu îi dădea voie, starea ei s-a agravat. Avea momente in care se apuca pur și simplu de plâns, urla, nu știa ce vorbește, nu ne mai recunoaștea.. Medicii au diagnosticat-o cu schizofrenie. A durat ceva timp până când doctorii i-au nimerit tratamentul care sa o ajute, iar acum este bine. Își urmează tratamentul, însă tot timpul avem grija sa nu fie stresata sau supărată. Pe alta parte, tata are si el probleme. Bunica mi-a povestit că tata când era mic a da ut o injecție. Nu mi-a spus exact ce. Și de atunci are probleme cu nervii. Nu vrea sa ia tratament, nu vrea să primească ajutor. Face crize din senin, o poveste pe mama, urla, arunca cu lucruri prin casa, strica tot. Eu nu prea țin legătura cu el tocmai din acest motiv. Nu iasă din casă, nu are prieteni. Când se enervează vorbește și se poartă urât și cu familia lui, prinții lui. Un prieten mi-a zis că s-ar putea să aibă Alzheimer, însă fara un control de specialitate nu sunt sigura. Eu la 8 ani am fost operata pe creier, am avut o tumoră. Doctorul mi-a spus că ar putea fi ori din cauza unei lovituri puternice la cap, ori din naștere. Iar acum vreo 2-3 ani am inceput sa sufăr de depresie, urmând tratament. Care este părerea dumneavoastră despre toată această situație? Vă mulțumesc mult!
2 comentarii
0
28-12-2018, ora 17:12
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Draga Nico!

Da, tulburarile mentale ale parintilor pot afecta copilul, dar asta nu inseamna ca obligatoriu se va si intampla asa. Pe de alta parte, si comportamentul parintilor fara vreun diagnostic psihiatric poate afecta negativ copilul.
Vorbesc despre comportament pentru ca eu cred ca mai degraba relatiile dintre membri familiei sunt ceea ce afecteaza viitorul unui copil decat o anumita predispozitie genetica.

Tinand cont de istoricul prezentat de tine, recomandarea mea este sa faceti terapie de familie. Cred ca aceasta abordare ar fi cea mai eficienta in acest caz. Daca terapia de familie nu este posibila, mergi macar tu la terapie individuala.

Medicatia poate ajuta, insa punctul meu de vedere este ca nu este si suficienta. Din experienta mea, atunci cand exista un diagnostic psihiatric si se ia medicatie, psihoterapia poate fi un factor important in mai rapida depasire a problematicii.

Asadar, recomandarea mea este sa luati cu totii in calcul si psihoterapia!

Multa sanatate si toate cele bune!

Psihoterapeut Iosif Szenasi
0
29-12-2018, ora 14:10
Psiholog Robu Madalina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Robu Madalina
Asa cum spune si colegul meu, exista un factor genetic in aparitia tulburarilor mentale, insa nu reprezinta cel mai important aspect. Depresia este o tulburare care apare din cauza a mai multor si diversi factori, insa existe metode si interventii care te pot readuce la starea de echilibru. Dobandirea unei intelegeri mai profunde a conditiei tale din prezent poate sa aduca usurare, insa este necesar ca aceasta intelegere sa fie insotita si de actiuni concrete care sa-ti amelioreze starea. Pentru acest demers, cel mai util ar fi sa consulti un psihoterapeut care sa te ghideze.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.