Tumora Siringochistadenomului papilifer

20-02-2021
DanaIoanaAna
Nu este medic/terapeut
DanaIoanaAna
Buna ziua,
in urma cu vreo 2-3 luni mi-a aparut in spatele pavilionului urechii o mica umflatura, nedureroasa, cat un bob de mazare. Am fost la un chirurg plastician si mi-a scos-o, iar acum am primit rezultatul anlizei.
va rog sa ma ajutati cu un sfat, eu nu ma pricep:
''Materialul examinat este alcatuit dintr-un fragment tisular de mici dimensiuni cu structuri ductale angulate tapetate de epiteliu cu diferentiere ecrina care par sa se schiteze structuri papilare.CONCLUZIE: Sub rezerva materialului extrem de redus avut la dispozitie tabloul morfologic poate fi sugestiv pt o Tumora de anexa cutanata cu diferentiere ecrina de tipul Siringochistadenomului papilifer sub rezerva materialului extrem de redus avut la dispozitie si unui tablou morfologic incomplet pentru acest tip de leziune. NOTA: Recomand urmarierea clinica a zonei de excizie.''
Nu gasesc nimic pe internet despre aceasta tumora. Este cazul sa ma panichez? si unde ar trebui sa merg cu acest rezultat? sa caut un medic oncolog?
Voi aprecia orice informatie...sunt destul de panicata. Multumesc
1 comentarii
0
20-02-2021, ora 16:37
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Siringochistadenomul papilifer este o tumora benigna rara care apare la copii si adulti tineri, uneori in asociere cu alte tumori maligne. Din formulare diagnosticul nu pare foarte cert. Exista si coloratii speciale imunohistochimice care uneori pot ajuta la stabilirea diagnosticului, dar poate ca nu a fost destul material pentru realizarea acestora. Eventual, daca sunteti foarte stresata, puteti cere o reinterpretare a lamelor de catre un alt anatomopatolog.
Nu aveti nevoie de consult oncologic pentru acest diagnostic, dar daca marginile piesei nu sunt libere de tumora, poate ca ar trebui facuta reexcizie, in special in lumina faptului ca diagnosticul nu este chiar clar. In rest, faceti consult dermatologic anual si supravegheati zona sa nu apara noi noduli pe cicatrice sau pe langa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: