Tuse copil un an jumătate

09-01-2018
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Bună seara, eu sunt noua pe aici.
As avea si eu cateva întrebări?
Siropul de ridiche neagra este pentru tuse productiva cu expectorații sau nu ?
Am sunat medicul de familie și în loc mi-a răspuns asistenta. I-am zis că gabi tușește și că îi dau sirop de ridiche neagra cu miere de vreo patru zile. Ma băgat în ceață de tot când mi-a zis că acesta este doar pentru tuse seacă.
Mi-a zis că să-i dau eurespal, dar am citit pe prospect că se dă doar după doi ani, copilul are doar un an jumătate. Să-i dau ?
5 comentarii
0
09-01-2018, ora 17:22
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna seara
Asistenta a avut dreptate, sucul de ridiche neagra este pt tuse uscata, iritativa. Exista "Suc de ridiche neagra cu miere de albine" produs scos de Plant Extract si veti gasi in indicatii ca si acesta se da dupa varsta de 2 ani ca si Eurespalul. As putea sa va sugerez sa ii dati mai multe lichide calde in perioada aceasta (supe, compoturi, ceaiuri) pt fluidificarea secretiilor existente pe caile respratorii si Koflet 5 ml sirop x 3/zi, 4-5 zile. Sanatate !
0
09-01-2018, ora 19:45
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Atunci nu ar trebui să îi mai dau siropul de ridiche neagra.
E mai bine dacă îi dau Eurespal?
Menționez că cel mai mult tușește noaptea, si ziua prin somnul de după-amiază. Noaptea spre dimineață tușește foarte rău.
0
10-01-2018, ora 09:20
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
V-am scris ca alternative aportul crescut de lichide calde si siropul pt. tuse. Ati observat ca tuseste cand sta culcat pt ca se mai aplatizeaza putin caile respiratorii inflamate si obstruiaza partial caile secretiile acumulate, care devin mai vascoase in camera cu aer uscat ( deci asigurati in camera copilului o atmosfera umidificata punand pe sursa de incalzire un vas cu apa ). Succes !
0
13-01-2018, ora 10:56
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Va rog să mă scuzați am citit pe grabă răspunsul dumneavoastră și nu observasem recomandarea siropului de la final.
As dori să vă mai întreb și ce ceai e mai potrivit pentru el. Are un an jumătate.
0
15-01-2018, ora 09:05
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Ceaiuri : de tei, de cimbrisor.
Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Cum calmați tusea la copii?
  •