Tuse persistenta

11-05-2014
IoanaBoaghen
Nu este medic/terapeut
IoanaBoaghen
Buna ziua!

Numele meu este Ioana Boaghen. Va scriu deoarece am nevoie de un sfat in ceea ce o priveste pe mama mea, iar daca dvs, detineti un raspuns, disponibilitatea si totodata timpul, m-ati putea ajuta enorm.
Mama mea are o tuse seaca de aproximativ 5 ani, care se manifesta astfel: tuseste zilnic de 5-10 ori, uneori tusea este productiva, insa de cele mai multe ori e seaca, are nasul mereu infundat, se sufoca atunci cand este profunda, iar tusea se declanseaza din cauza unor 'gadilaturi' (uneori din cauza unor alimente care o declanseaza, iar de cele mai multe ori de la sine). In urma unui control la ORL, i s-a spus ca tusea se datoreaza unui reflux gastric si i s-au prescris: Omez, Debridat. A tinut tratamentul aproximativ o luna, apoi a fost intrerupt, fara a fi ameliorata macar.
A facut controale medicale la: Alergologie, Endocrinologie (i s-au descoperit noduli tiroidieni, insa i s-a spus ca nu acestia sunt cauza tusei), radiografie pulmonara si nimeni a lamurit-o.
De asemenea, a urmat tramente homeopate, naturiste, acestea doar ameliorand tusea.
In prezent, nu mai urmeaza niciun tratament si tuseste din ce in ce mai des.
Am nevoie de un sfat. Ce ar trebui facut pentru a descoperi cauza tusei?

Va multumesc anticipat,

Ioana Boaghen.
4 comentarii
0
11-05-2014, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o endoscopie nazala..si daca se depsteaza o rinita hipertrofica.. trebuie
micsorate corneteel in volum
2 investigatii si consult la Gastrologie.. NU e suficient omezul pentru trtamnetul refluxului
trebuei excluse complet din alimentatie Lactatele, sucurile, fructele citrice, otetul si toata mancare acra.. pentru tot restul vietii
3 pe forum.. gasiti cum s efac inhalatii, gargara, aerosoli si aromoterapie
si cum s efolosesc picaturile uleioase pentru a hdrata mucoasa faringiana uscata
0
16-05-2014, ora 10:25
IoanaBoaghen
Nu este medic/terapeut
IoanaBoaghen
Domnule doctor,

Va multumesc pt raspuns!
Am cautat detalii despre cum se fac inhalatiile si aerosolii, insa mi-e teama ca recomandarile dvs. pentru copiii de 10-14 ani nu sunt potrivite pt mama mea (care are 54 de ani). Metodele de pe internet sunt potrivite? puteti sa-mi recomandati cum anume trebuie facute, daca nu sunt ok acelea?

Multumesc din nou,

Un weekend frumos va doresc!
0
16-05-2014, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
care ar fi motivul logic din punctul DVs de vedere.. de ce NU se potrivesc?
0
22-05-2014, ora 14:25
IoanaBoaghen
Nu este medic/terapeut
IoanaBoaghen
OK, deci se potrivesc! daca spuneti dvs., eu va cred!

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •