Tuse persistenta seaca si iritativa

15-12-2015
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Buna ziua. Problema mea a aparut acum 2 ani de zile dupa o raceala puternica la gat!! Am ramas cu o tuse seaca persistenta, continua, iritativa si latratoare, asa o descriu medicii care m-au urmarit. Mentionez ca alaturi de tuse simt un gat uscat, respiratie greoaie si am mucozitati in gat cu vascozitate crescuta uneori, care le simt ca vin din nas!! Am fost la 2 pneumologi, la orl-ist si am primit 3 raspunsuri diferite referitor la cauza. Orl istul a spus ca am un mucocel sinusal si ca ala ar fi cauza mucozitatilor din gat si a tusei, primul pneumolog a spus ca ar fi un astm bronsic declansat de la fumat si raceala netratata iar celalalt pneumolog a spus ca e o traheita alergica de la tigari. Mentionez ca fumez maxim un pachet de tigari pe zi, uneori mai putin. Ca tratrament am luat toate ceaiurile si siropurile din farmacii, pe toate tipurile de tuse, am luat xyzal si folosesc spray ul Foster ptr astm, dar tusea si celelalte simptome sunt la fel!! As vrea sa stiu ce tratament sa urmez dar nu stiu care este cauza exact adica mucocelul sinusal sau bronhiile??? Care credeteti ca ar fi cauza si cum as putea sa scap de aceste probleme care simt ca se agraveaza in loc sa se estompeze sau vindece!! Va multumesc! Astept sugestiile dvs!
10 comentarii
0
16-12-2015, ora 11:10
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
O tuse seaca peristenta poate fi de natura alergica, consultati un medic alergolog pentru testare alergologica si spirometrie (pt a vedea daca este sau nu astm bronsic).Cu 5 zile inainte de testare sa intrerupeti xyzal. Mucocelul sinusal va fi urmarit in continuare de catre medicul ORL.

Multa sanatate!
0
16-12-2015, ora 23:45
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Va multumesc! Spirometrie am facut de 4 ori, dar nu s-a confirmat clar diagnosticul de astm, totul e pus pe un sindrom obstructiv bronsic si mi s-a spus sa investighez si sinusurile ca daca micozitatile le trag din nas si vin in gat ar fi o cauza a sinusurilor. Problema e ca eu nu stiu ce treb sa tratez, pneumologii mi-au dat numai siropuri de tuse seaca dar mucozitatile din gat care vin din nas nu le pot elimina, si ma chinui sa le trag eu, facand din gat ca uneori cred ca irit faringele sau ce e acolo si ma ustura zona!! Practic nu stiu daca tratamentul e corect!! Imi e frica de vreo bronsita cronica sau ceva la plamani dar in urma radiografiilor si spirometriilor nu apar modoficari!
0
17-12-2015, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt studii care demonstreaza ca un reflux gastro esofagian.. ajunge in faringe si provoaca iritatie, deasemenea ajunge si pe trahee si provoaca inflamatie si spazme. lucru diagnosticat ca sindrom obstructiv bronsic
Deasemenea este demonstara ca exista alimente Producatoare de MUCUS..si anumite persoane produc multe mucozitati anumme din cauza acestor alimente.
cauta informatii pe google dspre MUCUS
faci investigatii serioase la gastrologie
schimbi radical regimul alimentar
0
17-12-2015, ora 18:54
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Dar acele mucozitati le trag din nas, si probabil ce nu elimin pe gura, coboara pe trahee. Iar refluxul gastro esofagian l-am avut ceva timp in urma dar niciodata nu am tusit de la el, aveam cu totul alte simptome. Ideea este ca eu nu stiu daca am doua afectiuni total diferite sau doar astmul sau ceva la bronhii sau sinuzita sau de la mucocel!!??? Nu stiu ce tratament sa mai iau de aceasta tuse, si problema este ca senzatia asta de respiratie greoaie, ca nu trag suficient de mult aer si senzatia de oboseala se accentueaza cand am simptomele acestea!! Imi puteti da un tratament ceva, cum as putea elimina secretiile din gat care vin din nas?? Si pentru tuse?!! Credeti tusea provine de la aceste mucozitati care coboara sau ce investigatii imi sugerati sa mai fac?? V-as fi profund recunoscatoare!!
0
17-12-2015, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mucocelul.. NU este o cauza, el singur fiind rezultatul uneii inflamatii, cel mai probabil a radacina unui dinte de sus de sub sinus.
2 unicul tratament care ajuta la tuse indiferent de localizare ( nas, gat, trahee) sunt aerosolii
un aparat de aerosoli acasa + un regim corect alimentar
fara lactate, fara fructe citrice, mancare acra cu otet si lamai, s.m, a
ceaiuri pentru detoxifiere
3 mai concret poate sa indice tratament numia medicul ORL care vede pacientul
0
17-12-2015, ora 23:38
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Multumesc mult pentru informatii! Dar imi puteti spune ce trebuie sa pun in aparatul de aerosoli, ce substante, ce concentratii!! Am deja aparatul, il folosesc pentru copil, la nevoie! Acum ca si tratament folosesc Foster, care intr-adevar imi mai amelioreaza din disconfortul respirator, tusea e nelipsita orice as lua si e uneori latratoare, magareasca, alteori seaca, mai iau Baraka si calmo tusin, oricum am incercat toate siropurile si ceaurile de pe piata ptr tuse si nimic!!! Astept sa-mi ziceti cu ce fac aerosoli? Si ma gandeam si la un aparat salin sa achizitionez, oare m-ar ajuta?? Am uitat sa mentionez ca aerul in casa e foarte foarte uscat, si eu si sotul si copilul ne trezim cu gatul uscat si ragusiti, ptr ca e ff cald!!!
0
18-12-2015, ora 10:28
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Si inca o intrebare mai am domnule doctor. As vrea sa raman gravida si nu stiu daca e in regula sa raman cu aceste probleme!! Credeti ca ar dauna copilasului sau s-ar agrava?? Eu si fumez, poate daca las fumatul se vor mai estompa probleme!! As putea in sarcina sa iau siropuri de tuse, ceaiuri, spray ul ptr astm, aerosolii???
0
18-12-2015, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 aerosoli
-- 5 picaturi de ser. Efedrinat 0.1% la sedinta +
-- 20 picaturi de Prospan la sedinta +
5ml de ceai cald de musetel, busuioc, menta ( cu care va simtiti mai bine)
se poate de 3-4 ori pe zi 10 zile
2 Sarcina este un stres mare pentru Organism, care acutizeaza toate bolile cronice
Initial lasati fumatul
si invatati sa mancati corect( sa excludeti toate alimentele alergene)
corect inseaman 80 la suta vegetarian si doar 20 la suta putina carne slaba gatita acasa si putin peste
si dupa 3-6 luni puteti sa ramaneti insarcinata
0
18-12-2015, ora 11:01
Cami78
Nu este medic/terapeut
Cami78
Va multumesc din suflet domnule doctor!! Sunteti minunat ca raspundeti tuturor si intr-un timp atat de scurt. Deci prospanul exista doar sirop, iau din sirop 5 picaturi?? Si ceaiul il prepar cu cele 3 plante?? Busuioc, menta si musetel?? Si fac aerosoli de 3-4 ori/zi 10 zile, da?? Voi mai astepta cu sarcina atunci!! Mai iau Baraka, Foster, capsulele de Calmotusin, Xyzal sau altceva de sinusuri??
0
17-10-2018, ora 14:27
bengescudelia
Nu este medic/terapeut
bengescudelia
Se poate face aerosol cu ceai mușețel?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: