tuse prelungita

23-06-2010
iosnicoleta
Nu este medic/terapeut
iosnicoleta
Buna ziua. Am si eu o problema cu baietelul meu de 1 an si 9 lun icare tuseste de 3 luni. Am facut analize si nu este alergic. Are imunitatea scazuta si am luat pastilute Isoprinosine timp de o luna si nu se vede nicio imbunatatire. Am luat toate siropurile de pe piata, nu stiu ce sa mai fac. Raceste foarte repede din cauza imunitatii scazute. Incepe cu tuse seaca care in cateva zile incepe sa se rupa si uite asa o tinem de trei luni.
Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat.
9 comentarii
0
23-06-2010, ora 13:54
iosnicoleta
Nu este medic/terapeut
iosnicoleta
Multumesc pentru sfat.
0
26-09-2021, ora 01:21
Daniela378
Nu este medic/terapeut
Daniela378
Și eu am un băiețel de 4 ani care tușește de 4 luni și nu mai scăpăm. Când ia o raceala se agravează tusea, apoi rămâne tu o tuse productiva când și când ziua si în special, după somn. Are niște secretii în gât pe care nu le poate elimina, ori se tot fac la loc, încontinuu. Urmează consultul la alergologie. Cu toate ca deja luam tratament alergologic primit de la Orl, de 2 sapt fără prea mare succes: Nasonex și Aerius. Acum luam și flexotide, aerosoli, a răcit și s-a agravat iar tusea. Multa sănătate tuturor!
0
29-09-2021, ora 22:02
Alinutaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutaaa
La fel suntem si noi, am. Un băiețel de 1 an si 2 luni, nu stiu ce sa mai fac cu el.. A rămas cu tuse dupa raceala si cu muculetii care nu ii elimina.. Tot asa de 2 luni
0
29-09-2021, ora 22:25
Alinutaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutaaa
Am facut si noi analize medicale, exudate, raze, toate bune.. Am fost la pediatrii diferiti, diagnostic diferit, tratamente diferite, dar fara rezultate.. Are o horcaiala in piept, tușește, se rupe, dar se face la loc.. Tuseste pana isi face greață, semn ca cev mucus înghite, dar nu se mai termina de 2 luni o tinem asa
0
29-09-2021, ora 23:39
Daniela378
Nu este medic/terapeut
Daniela378
Noi urmeaza sa mergem la alergologie, cu toate ca nu cred ca are vreo alergie, dar totuși sa eliminam o posibila cauza. Apoi, la homeopat pentru ca alta ieșire nu vad. Am o prietena care a avut rezultate f bune cu băiețelul în urma unui tratament de la homeopat și eu cred ca se va îmbunătăți și situația noastră. Nu știu dacă se va trata, dar merita sa încerc și cred ca va fi mai bine.
Tusea rămasă se agravează la fiecare răceală și este de forma celei de la laringita. Adică, facem laringita la fiecare răceală, tuse latratoare. Am impresia ca pana la 6-7 ani nu se vindeca. Dar totuși, sa mai stam asa încă 2-3 ani, mi se pare f mult. Multa sănătate tuturor!
0
02-10-2021, ora 04:15
Alinutaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutaaa
La fel o sa fac și eu, o sa mergem la alergolog, macar sa stiu o treaba..am Fost la pneumolog de o săptămână, a zis ca tușește de la lapte, asa ceva n am mai auzit. Cum sa tușească de la lapte, ca doar nu bea încontinuu si in plus i se pune o horcaiala in piept care se rupe la tuse, , deci acolo e plin de muci, dar nah
0
02-10-2021, ora 09:26
Daniela378
Nu este medic/terapeut
Daniela378
De la orl ne-a zis ca nu e nimic ce tine de el. Urechi, gat, nas, totul e bine. Tusea e mai de jos, din piept, bronhii. Ne-a zis sa mergem la pneumolog, asta urmează. Am lăsat alergologul după. Așteptăm.
0
27-10-2021, ora 22:21
Alinutaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutaaa
Noi am fost din nou la pneumolog, cica la control, vezi doamne.. De data asta a zis ca tușește de la mucii din gat, ne a dat prospan si aerosoli cu respisun si ceva picaturi de formula 16 pe care nu am reusit sa le gasesc nicaieri de o săptămână.. Asa ca am facut doar cu respisun, dar tot asa tuseste.. Nu vad îmbunătățiri
0
29-10-2021, ora 12:35
Alinutaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutaaa
Sa scrieți informații, ce ati rezolvat, ca eu nu stiu ce sa mai fac cu el.. Mi e frica sa nu se intample ceva, de atata timp tot cu tuse, pana acuma nu a tusit noaptea, acuma de cateva nopti tuseste și în somn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul