Tuse seaca

20-05-2008
Lucia84
Nu este medic/terapeut
Lucia84
Buna ziua, bunica mea in varsta de 80 de ani de aproximativ 2 luni de zile tuseste fara expectoratie.A fost pana acum la 3 doctori, medicul de familie si la ORL si a facut si un MICRO.MICRO a iesit bine, deci nu are nimic la plamani ci are la inima si o raceala.La ORL i-a zis ca nu are nimic in gat si ca ii apasa inima pe plaman si din aceasta cauza ii da starea aceasta de tuse.I sa-u dat foarte multe pastile si pana acum starea ei nu s-a ameliorat.Ce ar fii de facut?
Multumesc.
4 comentarii
0
20-05-2008, ora 00:00
Lucia84
Nu este medic/terapeut
Lucia84
Iar medicul de familie i-a spus ca are pleorita.I sa-au dat foarte multe medicamente si nu intelegem de ce nu ii trece...
Multumim.
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
De obicei tusea fara expectoratie este de la inima daca radiologic nu se constata modificari pleuropulmonare.Exista tuse si de la medicamente, de exemplu- IEC(o clasa de medicamente din care fac parte Enapul, prestarium, accupro, captopril, fosinopril, lizinopril, etc) produc tuse. Daca tusea e suparatoare, medicamentul trebuie inlocuit.
0
20-05-2008, ora 00:00
Lucia84
Nu este medic/terapeut
Lucia84
Va multumesc pentru raspuns si as mai avea o intrebare.Avem pisica si astazi a fost din nou la doctor si cand i-a spus doctorului de familie ca avem pisica, acesta i-a raspuns ca face alergie la par, dar si la praf.Si ca cordul inimii ii apasa pe plaman.Este posibil sa fie si de la pisica?
0
15-02-2009, ora 16:06
nonicagrigore
Nu este medic/terapeut
nonicagrigore
buna ziua, am o problema asemanatoare cu a lucia84, am fetita care are 5 ani, a avut pneumonie interstitiala pentru care a facut tratament cu antibiotice :ampicilina, amoksiklav de lamedicul de familie a inlocuit ampicilina pentru ca nu avea rezultate, dar pentru ca nici amoksiklav nu a dat rezultate am mers la pediatru.In spitel a facut penicilina+gentemicina 7 zile, am mers acasa cu tratament unasin starea de sanatate nu s-a ameliorat decit foarte putin, iar la contol a fost reinternata.A stat internata 12 zile, tusea s-a transformat intr-o tuse seaca pe care o are si acum, cu toate ca i s-a dat si singulaire, aerius crezind ca este de la alergie.Mentionez ca de la debutul bolii nu a avut febra, nu avea alt simtom decit tuse productiva, v-as ruga sa-mi raspundeti pentru ca sint disperata, multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: