Tuse si muci de multe zile

11-10-2021
Crina Cry
Nu este medic/terapeut
Crina Cry
Bună ziua !Am băiatul de 1 an și 11 luni, a mers la cresa 3 zile apoi a început cu tuse, muci, am fost la pediatru, tratament 7 zile dat cu koflet, fluimucil, olinth, laridep, nici o schimbare, am mers la orl, ne- a dat o crema nazala cu neomicina, 7 zile, koflet, zyrtec 5 picaturi seara, s-au ameliorat simptomele 3 zile, apoi au reapărut.Am făcut și radiografie la plămâni și exudat faringian, au ieșit bune. Am mers la medicul de familie ne -a dat tratament cu antibiotic augumentin, bromhexim, quixx pt nas, nici o schimbare.El încă tușește și ziua și noaptea, o tuse nici seaca, nici productivă, adică nu se rupe.Încotro sa ma îndrept către ce specialitate, ce as putea sa ii mai dau sa ii treacă.
1 comentarii
1
14-10-2021, ora 16:15
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Trebuie reconsiderata atitudinea vis-a-vis de viroze. Tusea reziduala, intr-o viroza banala, dureaza 3 sapt si chiar putin peste. Opriti-va din administrarea medicamentelor si recurgeti la bai de sare (inainte de culcare), ceai de cimbrisor cu lamaie si miere, multe...multe lichide (sucuri naturale, ceaiuri, compoturi, fructe zemoase, supe, iaurturi, apa plata ). Toti copii de colectivitate se confrunta cu rinite acute si rinofaringite acute in acest sezon. Este bine sa stiti acest lucru, caci se va repeta episodul prezent ori de cate ori revine in colectivitate. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •