tusesc de un an

29-05-2008
maria.g
Nu este medic/terapeut
maria.g
Buna ziua, ma numesc Maria, am 24 de ani, de un an d zile am o tuse foarte suparatoare. Am mers intai la medicul de familie care mi-a dat trimitere la pneumofiziolog, aici am facut niste teste respiratorii si radiografie la plamani si au iesit in limite normale, la fel am mers la cardiolog, alergolog, endocrinolog. Toti mi-au spus ca nu au gasit nimic suspect. nu stiu unde sa mai merg sau ce analize sa fac pentru ca este din ce in ce mai rau, ma trezesc noaptea pentru ca simt ca ma sufoc, de la tuse si de la senzatia de mancarime si umezeala pe care le am in gat. daca puteti sa imi raspundeti va sunt recunoscatoare.
5 comentarii
1
29-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
E important si daca luati vreun medicament(de exemplu-enalapril?). Tusea nocturna si dispneea pot sa fie si episoade de astm bronsic, iar in afara episodului, totul e normal, deci nimeni nu va gaseste nimic. Deoarece nu descrieti criza de astm tipic(dispnee expiratorie cu wheezing), nimeni nu isi da seama ca e o criza de astm(evident, nici eu nu sunt sigur, dar cred ca asta poate fi). Pt a va convinge, nu gresiti daca va cumparati un spray de Seretide(50/250 mg) si luati inainte de culcare 1 puf. Daca trece intr-o saptamina, inseamna ca i-am venit de hac...Evident, eu nu tratez pacienti pe net, ofer doar sfaturi, deci Reteta de seretide o veti solicita medicului de familie.
0
30-05-2008, ora 00:00
maria.g
Nu este medic/terapeut
maria.g
Va multumesc pentru raspuns. Singurele medicamente pe care le-am luat au fost singulaire, aerius si teofiina. In rest am mai luat la nevoie paracetamol, antinevralgic. Am sa incerc si cu seretide.
0
02-10-2008, ora 00:00
OCTAD
Nu este medic/terapeut
OCTAD
Buna ziua,
Aceeasi problema o are si baietelul meu in varsta de 2 ani si 9 luni. Din luna iulie, mai exact 28.07.2008, a facut o laringita cu raguseala, care a fost tratata in timp ce am plecat la munte, dupa 3 zile s-a simtit bine, La munte a fost bagat in apele sarate de la OCNA SIBIULUI ( in perioada cand era sub tratament), Dupa aceste 3 zile a inceput sa tuseasca, a facut din nou taratament ( SUMETROLIM, KETOF, EURESPAL), pe perioada cat a luat medicamente a fost bine, dupa ce termina tratamentul iar tusea, ca si cum nu avea nici un efect, am mers din nou la medic, si a treia oara i-am dat CEDAX, Ambroxol, timp de 10 zile si tot nu i-a trecut, a patra oara am fost la Bucuresti unde ia dat: Azitromicina, Aerius, Rinothiol, acum dupa toate astea si dupa 2 luni de zile ia reaparut din nou tusea, dar acum parca este mai rau, ianinte tusea cand si cand, dar acum tuseste seara foarte des, dar si ziua la fel, iar tusea este SEACA.
NU STIU CE SA MAI FAC, CE SA-I MAI DAU, UNDE SA MERG.
0
19-03-2010, ora 10:08
sandy5511
Nu este medic/terapeut
sandy5511
Buna ziua, am 35 de ani si nu sunt fumatoare de o jumatate de an tusesc.in prima faza tuseam seara uneori pana cand varsam, acum tusesc noaptea cu putine secretii, iar peste zi tusesc dar nu foarte des.
am facut radiografie la plamani care a iesit in limitele fiziologice, iar spirometria este buna. am facut si analize alergologice la care am iesit alergica la polen(de 2 zile am facut analizele).nu am nasul infundat si nici nu imi curg ochii (care se zice ca ar fi simtomele celor alergici la polen.)iar mai nou daca fac efort sustinut respir foarte greu cu sunet si tusesc.ce analize ar trebui sa mai fac ?eventual sa consult si un cardiolog?
0
17-01-2019, ora 08:48
AlexandruGrecu05
Nu este medic/terapeut
AlexandruGrecu05
Buna ziua, ma numesc Alex, am 23 de ani, de aproape un an de zile tusesc, nu este o tuse suparatoare, nu tusesc noaptea. Am mers la un doctor pulmonar, am facut radiografie la plamani si a spus ca nu am nimic, eu mai am niste probleme cu sinusurile, doctorul a spus ca, cel mai probabil de la sinusuri tusesc, mi a dat sa iau erdomed 10 zile si a spus ca daca nu scap de tuse dupa ce termin tratamentul sa merg cu o sputa pentru un examen bacteorologic. Ar fi de folos daca as duce aceasta sputa la un laborator? Mentionez ca sunt si fumator. Poate sa fie de la sinusuri tusea asta care nu imi trece ? Inainte sa merg la doctorul pulmonar am mai luat si sirop de tuse. am fost si la un control ORL si a spus ca am deviatie de sept. Din cate stiu ca sa scap de deviatie de sept trebuie sa fac operatie. Ce sfaturi imi mai puteti da. Va multumesc !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •