ulcer bulbar

22-01-2011
vali iulia
Nu este medic/terapeut
vali iulia
am facut endoscopie digestiva si am fost diagnosticata cu ulcer bulbar cicatriceal S1.
stiti va rog, amanunte. Am fost sedata inaintea endoscopiei si dupa n-am mai pus intrebari. Eram dusa.

Mai scrie la bulb-pe fata anterioara cicatrice lineara de 3-4 mm cu eritem perilezional stomac- mucoasa edematiata erietmatoasa. Nu stiu multe din ce scrie.
Multumesc celor care siu si vor sa-mi dea explicatii
4 comentarii
0
22-01-2011, ora 12:40
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Inseamna ca, cindva, ati facut un ulcer duodenal care s-a vindecat cu cicatrice si acum, de ceva timp, s-a redeschis inflamatia din jurul cicatricei.Banuiesc ca vi s-a recomandat tratament! Tineti regim mincind puti si des, evitind condimentele si fierbinteala(totul la temperatura mica).Multa sanatate!
0
28-01-2011, ora 21:11
vali iulia
Nu este medic/terapeut
vali iulia
as vrea sa stiu si ce este acela bulb.Am mai cautat dar n-am gasit nimic. Vreau sa inteleg mai multe despre boala asta si depre ce-mi scrie in diagnostic. Multumesc celor care vor sa-si rupa ceva timp.
0
28-01-2011, ora 21:17
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Sper ca ati facut anatomie la liceu!Bulbul duodenal este portiunea care face legatura intre portiunea orizontala a stomacului si ptimul segment al intestinului subtire, respectiv duoden.
0
05-02-2011, ora 01:40
vali iulia
Nu este medic/terapeut
vali iulia
Cand s-a nascut Dr Carol Davila? Sper ca a-ti facut asta la scoala? Medicina va invata sa-i ironizati pe pacienti?
Eu am uitat(dupa cativa zeci de ani) cum e cu bulbul, altii insa au uitat multe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: