Ulcior netratat

18-07-2022
Andreeas1994
Nu este medic/terapeut
Andreeas1994
Bună ziua! Va deranjez cu o întrebare, poate ma puteți ajuta. Sunt plecata din tara și abia peste 1 luna voi reveni, așadar nu am cum sa apelez la un medic, fizic pentru consultație, deocamdată. Acum vreo 2 luni am avut apărut un ulcior, in maxim o săptămână s-a dezumflat pleoapa de sus, fiindcă acolo apăruse, însă nu cred ca s-a împrăștiat infecția, deoarece a rămas ca o biluță, nedureroasa insa solida la atingere. Menționez ca nici nu s-a spart, deoarece nu avea niciun vârf galben ce ar fi dat impresia ca s-ar fi pregătit de eliminare. Nu am folosit niciun tratament, doar niște comprese cu apa călduță pentru a grabi oarecum vindecarea. Dupa aceste 2 luni, deoarece infecția rămasă și nedrenata ma deranja vizibil, am început sa masez ușor zona și singurul unguent pe care îl am la mine este o crema "kanamicina sulfat h" cu care am început sa ung zona de câteva zile încoace. După vreo 4 zile, am observat ca a început da scadă biluta aceea și sa se lase înspre gene formându-se acea zona galbena, care sper sa se spargă intr-un final, însă azi dimineață m-am trezit cu pleoapa umflata iar ca prima data când am avut acest ulcior de care n-am mai scapat. Ce credeți ca ar trebui sa fac în cazul asta? Am posibilitatea doar de a cumpăra ceva din farmacie pentru a ajuta la tratare. Îmi puteți va rog recomanda ceva picături sau unguent ce ajuta la tratare poate, pana voi ajunge fizic la un consult oftalmologic? Mulțumesc pt un eventual răspuns! Doamne ajuta!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: