Un fibrom uterin micut, poate afecta sarcina? | Forumul Medical ROmedic

Un fibrom uterin micut, poate afecta sarcina?

28-05-2018
Tatia
Nu este medic/terapeut
Tatia
Buna seara.De aproximativ 6 luni, mi s-a descoperit in fibrom uterin de 33 mm pe peretele anterior, spre fund.Eu si sotul meu ne dorim un copil(si lucram la asta:))Doctorul care mi-a depistat fibromul, m-a trimis direct la operat, ca dupa ce scap de el, sa revin gravida la dumnealui.Eu nu vreau sa-l scot, mi-e teama si ma gandesc ca poate un tratament m-ar ajuta.Eu sunt hotarata sa raman insarcinata si vreau sa stiu care sunt sansele sa am o sarcina normala, la termen, fara sa fie afectat copilul, daca nu operez fibromul?Va multumesc mult!Chiar am nevoie sa stiu!
3 comentarii
0
28-05-2018, ora 21:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca v-a zis doctorul ca trebuie operat inseamna ca e suficient de mare si ca nu exista tratament pentru el. Mergeti si faceti operatia, cum a zis doctorul si abia apoi ramaneti insarcinata. Nu va jucati cu sanatatea dv. si a copilului.
0
27-09-2018, ora 16:04
alina 11
Nu este medic/terapeut
alina 11
la un fibrom de 33m nu e mare eu am rămas gravidă cu fibrom de3 cm si pana am nascut a tot crescut si am nascut un prematur care este bine acum are 7 ani e bine sa fie ținut sub control eu nu l-am tinut si am ajuns cu el la 16pe 14 cât un balon de mare si am doar 32 ani sunt pe lista de asteptare pt o miomectomie care ma va ajuta sa mai fac copii asa ca parerea mea este sa mai vedeti si alti medici!
0
01-06-2019, ora 05:20
Sundybela
Nu este medic/terapeut
Sundybela
33mm e o dimensiune f redusă! Desigur depinde și unde e situat. Eu am dus sarcina până la 37 săptămâni cu un fibrom gigant de 13 cm diametru, era subseros (pe exteriorul.uterului) și apoi a devenit și pedicular (se mișca).
Deci se poate sarcina și cu fibrom!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •