un raspuns va rog: contraceptivele pot afecta psihicul?

11-04-2010
sarasarasara
Nu este medic/terapeut
sarasarasara
buna..am o intrebare la dvs.contraceptivele pot afecat psihicul adica te pot face sa ai atacuri de panica, stari de anxietate??
6 comentarii
0
11-04-2010, ora 19:39
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu am mai auzit asa ceva. de unde ti.a venit intrebarea asta ? eu cred ca din momentul in care un om are asemenea probleme trebuie mers la psiholog/psihiatru si tratat, daca este cazul. si iti va specifica medicul psiholog/psihiatru daca ai voie sau nu ai, sau afecteaza sau nu cu ceva eficacitatea anticonceptionalelor, desii nu cred ca ar avea legatura anticonceptionalele cu ce ai spus tu. poti sa ai doar niste simptome specifice ale anticonceptionalelor, pana se obisnuieste organismul cu ele adica intre prima luna si a 3a.. dar, nu, atacuri de panica si stari de anxietate..
. chiar as fi curioasa de unde intrebarea asta :)
0
11-04-2010, ora 19:48
sarasarasara
Nu este medic/terapeut
sarasarasara
buna crissa...am pus intrebarea asta pt.ca eu chiar fac atacuri de panica...am fost si la psihiatru si fac si tratament pt atacuri de panica iau xanax, iau ac de vreo 6 ani, am intebat la psihiatru daca le pot lua concomitent, a zis ca se poate doar ca trebuie protectie suplimentara, eu am inrebat pt ca am ciit tot pe forumuri ca de la ac poti sa ai stari de anxietate.
0
11-04-2010, ora 20:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoncepţionalele pot da relativ frecvent depresie. De atacuri de panică (anxietate) date de anticoncepţionale nu am auzit.
0
12-04-2010, ora 15:03
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Asa o fi pana la urma, daca tu spui si ti.a zis si doctorul, desi e cam aiurea. din moment ce iei xanax ai avut niste probleme gen depresie, anxietate, care adesea la fete sunt provocate de despartiri..socuri mai mari, sau alti factori care or mai fi.. ma rog, totul este posibil, dupa cum zicea mai sus si domnul doctor :-??. sa auzim de bine.
0
13-04-2010, ora 22:13
eu88
Nu este medic/terapeut
eu88
buna seara.Domnule doctor va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare. Eu iau anticonceptionale si am fost la dentist si mi a facut o anesttezie locala pt a imi scoate un nerv.Acea anestezie imi poate influenta cu ceva efectul pastilelor?... trebuie protectie?.
0
14-04-2010, ora 22:29
eu88
Nu este medic/terapeut
eu88
Domnule doctor imi puteti raspunde si mie la intrebare va rog?. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  • Anxietatea
  • O aplicație pe telefon detectează anxietatea și tulburările dispoziționale la adolescenți
  • Atacul de panică
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.