Un sfat rezultate dublu test

19-07-2017
Eva1977
Nu este medic/terapeut
Eva1977
Buna numele meu este Eva si am 40 si sun insarcinata in saptamina 13 am facut dublu test si la Free Beta Hcg am 57.2 si la PAPP-A am 1.58.Riscul la virsta este de 1:72 si la trisomie 21 am 1:166 si la trisomie 18/13 este de 1:10000 risc scazut.Eu mai am doi copii nascuti normal la termen si fara probleme.Mi sa recomandat amniocenteza dar sincer dupa cite am citit si factorii de risc sunt destul de mari si nu las face.Va rog frumos un sfat multumesc.
6 comentarii
0
19-07-2017, ora 20:17
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Puteti face testul NIPT (din sangela dumneavoastra se testeaza celule ale copilului) si daca este rezultat pozitiv pentru sindrom Down decideti ce faceti in continuare dupa ce va consultati si cu medicul dumneavoastra!
0
25-07-2017, ora 12:12
Roxana100
Nu este medic/terapeut
Roxana100
Buna ziua am nascut acum 5 saptamani prin cezariana deoarce din luna 8 am facut tensiune mare si doctorul a zis ca nu ma pot forta pt a naste natural..ideea e ca de cand am iesit din spital si pana acum burta mea nu sa retras deloc arata de zici ca am 7 luni si nici sangerari nu am avut prea mult...iar operatia ma doare destul de tare abea ma ridic din pat.ma chemat doctorul la contorul la 3 saptamani si nici nu isi amintea de mine..totusi mi-a facut un ecograf si a zis ca merge bine totul..Urmeaza controlul de 6 saptamani si ma gandesc daca ar trebui totusi sa schimb medicul..multumesc
0
26-07-2017, ora 01:50
Ame987
Nu este medic/terapeut
Ame987
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un sfat.La 7-8 zile de la terminarea menstruatiei am avut un contact cu prezervativ, care s-a rupt...Ne-am dat seama abia dupa ce ejaculase.Asta fiind pe 10 iulie..Au trecut 15 zile de atunci(25 iulie).Tin sa mentionez ca am un ciclu scurt, de vreo 23-25 de zile, insa nu e regulat.Din ce am calculat eu eram in perioada fertila...Acum cateva zile am avut crampe in partea dreapta si uneori in stanga...Am devenit putin sensibila la mirosuri obisnuite, si imi este putin greata
0
27-07-2017, ora 14:50
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Cine v-a operat ar trebui sa va stie cel mai bine istoricul si sa va poata urmari. Uterul se retrage treptat si abdomenul si mai lent (poate dura si un an sa reveniti la forma initiala) doar durerile nu se justifica la 5 saptamani de la nastere ar trebui sa fie reduse sau chiar absente.
0
27-07-2017, ora 17:19
Roxana100
Nu este medic/terapeut
Roxana100
Multumesc pt raspuns am sa discut cu medicul
0
10-08-2017, ora 12:56
Roxana100
Nu este medic/terapeut
Roxana100
Buna ziua am 7 saptamani de la cezariana si ma simt relativ bine..as vrea sa stiu daca pot aplica o crema pe cezariana.Dermatix am citit ca e pentru cicatrici so urme de la operati dar nu am gasit nimic sa zica daca o poti apleca pe operatia de cezariana sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: