Un sfat va rog - Chist endometriozic

14-06-2011
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna ziua. In urma unei ecografii abdominale mi s-a identificat ca as avea un chist pe ovarul drept de 3, 88 cm pe 3, 45 cm. In prima faza doctorita mi-a spus ca as avea un chist embrionar si mi-a dat sa iau microgynon si sa fac analiza CA 125. Rezultatul analizei este de 53, 02 U/ml si este mult mai mare decat valorile normale (0-35 U/ml).
Astazi am fost sa imi citeasca analizele si mi-a spus ca ea crede ca este de fapt un chist endometriozic si ca sa fie sigura mi-a dat sa fac si analiza HE4. AS VREA SA STIU CU CE AJUTA MAI EXACT ACEASTA ANALIZA ? LA CE SE REFERA ?
Pe de alta parte mi-a spus sa iau tratamentul, pe care ar trebui sa il incep cam in 2-3 zile, insa am citit ca nu ar fi bine sa iau anticonceptionale daca este intradevar chist endometriozic deoarece duce la cresterea lui.
Acum nu stiu ce sa mai cred unii spun ca ar trebui sa faci tratament, altii ca e mai bine sa faci operatia.
Doctorita mea mi-a spus ca dupa ce afla rezultatul de la HE4 si daca are valori crescute o sa ma opereze luna viitoare, dar pana atunci sa iau 1 luna tratament.
Ce sa fac ? Daca se poate sa ma lamuriti - sa fac mai intai tratament sau sa ma operez? Si daca ar trebui sa ma operez care e mai eficienta - operatia clasica sau laparoscopie.

Va multumesc anticipat!
O zi buna va doresc !
5 comentarii
0
14-06-2011, ora 19:16
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua Georgiana, HE4 este un marker biologic pentru detectarea cancerului ovarian.este mai sensibil decat CA125.ce varsta ai, esti la menopauza?? trebuie sa faci si acest test si dupa aceea vei lua o decizie.poti sa faci si un alt consult ginecologic sa ai si a doua opinie.din ce oras esti??privitor la tratament, parerea mea este sa faci intai testul si dupa aceea vei hotara.in urmatorul post iti voi povesti mai multe, trebuie sa inchid.sanatate si deocamdata nu dispera.
0
15-06-2011, ora 16:53
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, insa am avut ceva probleme cu internetul. Am 22 de ani, eu inca sunt destul de confuza.pana la urma endometrioza este o tumora sau nu ? As dori sa stiu exact si din ce cauza apare ? Astept cu nerabdare un raspuns.
Va multumesc !
0
15-06-2011, ora 18:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
esti f.tanara, dar te sfatuiesc sa consulti mai multi medici ginecologi.chistul endometriozic este, sa-i zicem cum zici tu, , o tumora", este un tesut endometrial care se dezvolta in afara cavitatii uterine(ovare, vezica urinara...)este o tumora benigna, dar...niciodata nu sti cum evoluiaza.din ce oras esti???iti doresc multa sanatate si sa iei o decizie care sa fie cea buna.Dumnezeu sa-ti lumineze mintea.mai citeste pe net despre aceasta boala, sa nu fi chiar afona cand mergi la consultatie.bafta.
0
15-06-2011, ora 18:33
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna. Din Brasov sunt. Da ce pot sa zic am citit si eu pe net si nu prea am gasit cauzele aparitiei, cu atat mai mult cu cat nu am avut nici o problema pana acum. Ti-am trimis si un mesaj privat acum o ora. Tu din ce oras esti ?
0
01-03-2012, ora 14:56
azalleea7
Nu este medic/terapeut
azalleea7
GeorginaR ce ai mai facut pana la urma? sunt curioasa ca si eu astept nerabdatoare rez la analize:CA 125 si HE4.
mersi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se poate investiga prin intermediul ecografiei abdominale?
  • Ecografia abdominală - când se face și ce poate descoperi
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •