Unghie incarnata

06-05-2012
Deni09
Nu este medic/terapeut
Deni09
Am o unghie incarnata de vreo 5 luni si maine ma duc la medic. Vreau sa stiu daca va fi dureroasa o posibila interventie chirurgicala si cum se procedeaza. Multumesc!
3 comentarii
0
11-07-2012, ora 21:55
senateo
Nu este medic/terapeut
senateo
Solutia salvatoare fara operatie
1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare (eu am pus si detergent).
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta (sau raschetati cu un cutter). La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
Si eu eram programat la operatie dar am scapat de problema si de dureri cu aceasta metoda.
0
25-05-2013, ora 14:29
grosujana
Nu este medic/terapeut
grosujana
Buna,

Te rog MULT sa imi spui cum tai un mic V in mijlocul unghiei ? Este vorba de mijlocul unghiei ca parte externa sau de mijlocul unghiei gandind in totalitatea ei ?

Multumesc anicipat
0
26-05-2013, ora 20:38
grosujana
Nu este medic/terapeut
grosujana
Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procuratt de pe Internet -* ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L'ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unghiile încarnate - sfaturi și tratament
  •