Ureche dreapta infundata si tiuit

14-06-2018
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Buna seara,
Va rog mult sa ma ajutati ca nu stiu ce sa mai fac.
Totul a inceput acum 5 zile, intr-o dimineata urechea dreapta s-a infundat si au aparut primele tiuituri.
Vreo 2 zile am stat asa (am crezut ca m-a tras curentul sau ceva) insa nimic. Dupa 2 zile am ajuns la ORL la urgente si acolo mi s-a pus diagnosticul: surditate brust instalata si am fost internat.
Maine deja este a 4 zi de spitalizare. Fac cateo perfuzie pe zi cu Memotal, bilubil (pastile) si inca ceva. In perfuzie baga cate 2 fiole din fiecare, in total sunt vreo 5-6.
Am facut si audiograma si timpanograma. Doar timpanograma este normala m, audiograma a iesit severa pe urechea dreapta si aproape normala pe stanga.
Mentionez ca am 26 de ani, IT-ist deci nu lucrez in medii cu zgomot sau ceva.
De aproape 2 luni iau si un tratament impotriva alergiilor la graminee (Staloral + Xyzal).

De la ce poate fi si ce se poate face? Canalul urechii ar fi normal.
11 comentarii
0
14-06-2018, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
surditatea brusc instalata este o problema de circulatie pe urechea interna... nervul auditiv nu primeste oxigenare si alimentatie, lucru care duce la afectarea nervului ( infarct)
pierderea auzului depinde de timpul cat nervul a ramas fara oxigenare
cauzele principale, personal, cred ca sunt in abdomen, starea intestinelor si ficatului..ele raspund de calitatea sangelui
dupa care intervine stilul de viata. cat de corect ne alimentam si cat de corect ne hidratam..si de asta depinde vascozitatea sangelui
faptul ca ai scris varsta... nu prea ma ajuta
Inaltimea, KG, circumferinta in talie... vorbesc mai multe despre digeste si circulatie

ps.. pentoxifilina..nu pun in perfuzie ?
0
14-06-2018, ora 22:44
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
54 kg, 1.83m, talie 32-34. Cam 72 de ore au trecut pana la prima perfuzie.
Nu stiu nimic de pentoxifilina.
0
15-06-2018, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. undele electromagnetice de la calculator
2 stresul si concentrarea duc la spasme vasculare cu diminuarea fluxului sanguin
3 daca se conuma doar acidulate si energizante.. si nu sa consumat apa si ceaiuri cat trebuie.. ar putea fi una din cauze
0
15-06-2018, ora 10:11
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Si o solutie sa-mi recapat auzul?
Da, mi-au dat si pentoxifilina (de la inceput) si de ieri mi-a dat memotal si bilubil.
0
15-06-2018, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Hidratare fortata
doua vasodilatatoare diferite in doze maxime
m, agneziu cu vit B 6 in doze maxime
exlus lactate, mezeluri, dulciuri din comert cu creme.. care fac sange gros, vascos
0
15-06-2018, ora 15:21
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Si daca nu isi vor face efect medicamentele, mai exisra vreo sansa? Sau voi ramane cu tiuituri si ureche infundata toata viata?
0
24-06-2018, ora 10:07
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Buna ziua,
Am revenit din spital acum aproape o saptamana. Mi-au fost administrate pentoxifilina (de la inceput, timp de 6 zile) Memotal 8 fiole (2 pe zi, timp de 4 zile) si Bilobil forte inca il i-au si acuma (2 pastile pe zi) + AlaNerv (o pastila pe zi, trebuie sa mai iau inca cateva zile).

Urechea dreapta mi s-a desfundat (mai are momente cand simt o mica presiune pe ea dar de auzit aud...
Problema este ca imi tiuie amandoua urechile destul de tare (cel putin cand e liniste totala, aud tiuitul foarte bine).

Ce as putea face? Solutii sau ceva?

Va atasez si audiogramele facute https://imgur.com/a/67xN1st

Multumesc.
0
25-06-2018, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nervul a ramas afectat..si asa va ramane
alimentatie coreta, hidratare corecta tot restul vietii
tratament de intretinere cu vasodilataoare.. care le tolerezi
0
26-06-2018, ora 08:35
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Am inteles. Cum am fost internat nu am apucat sa iau toate analizele (unele aveau termen de 7 zile). Am descoperit ca am si Citomegalovirus 40mg(parca), asta inseamna rezultat pozitiv.
Dupa o mica cautare pe net am vazut ca acest minunat virus pe langa febra si dureri poate produce si surditate.

Toata problema sa fie de la el? Am vazut ca exista ceva tratament pt el, daca il tratez am vreo sansa de scapare cu urechile?
0
31-07-2018, ora 13:32
rombi23
Nu este medic/terapeut
rombi23
Buna ziua,
Am revenit cu cateva intrebari/neclaritati.

Am fost si la un alt doctor sa-i cer o parere acum 3 saptamani. Mi-a dat sa iau in continuare Bilobil si Alanerv + Detrical, Fluxiv.
Timp de 6 zile am luat Medrol (2 zile cate 2 pastile pe zi, urmatoarele 2 zile jumatate de 2 ori pe zi si ultimele 2 zile un sfert de 2 ori pe zi).

Am repetat audiograma si rezultatul este in link-ul urmator: https://imgur.com/a/jLeYHSp (sper sa-l puteti deschide, daca nu imi spuneti si vi-l pot trimite pe email).
Tiuitul persista in continuare (nu stiu sigur daca la amandoua urechi sau doar la cea afectata, adica dreapta).
De infundat mi se infunda sau simt doar o presiune pe ea foarte putin (gen o ora pe zi, in reprize, dar in tot acest timp aud).

Acum ma duc in fiecare zi sa-mi faca perfuzii cu Medrol (cred ca de 250mg timp de 5 zile si dupa inca 5 zile cu B-uri tot injectabile) sperand ca sa mai urce un pic pe partea de auz sperand in felul acesta sa inceteze si tiuitul.

Problema sta in felul urmator: inainte cu cateva zile sa mi se infunde urechea (adica acum o luna si de zile) am avut o durere foarte tare de cap (ceafa si gat) asemanatoare cu durerea de spondiloza cervicala. Alaltaieri la fel am avut inca cu un Ibuprofen in 20 min nu am mai avut nimic si am putut sa adorm la loc.

Ar putea sa aiba o legatura problema cu gatul/durerea de cap cu tiuitul si surditatea brusc instalata?
Unde as putea sa fac un control? Ce teste..? sunt de ajuns doar niste raze sau ar trebui un CT sau RMN?

Multumesc frumos pt timpul acordat.
0
01-08-2018, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, coloana cervicala.. poate influenta negativ circulatia crebrala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •