ureche infundata

07-02-2011
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
Mi se infunda urechea stanga si tine vreo 2-3 zile dupa care mi se desfunda timp de o saptamana dupa care din nou mi se infunda si tot asa de cca 3 luni de zile. Am fost la ORL acum 2 saptamani si mi-a dat Betaserc iar de atunci nu mi se mai infunda. Problema mea este ca medicul m-a trimis la audiometrie care a iesit destul de rau si a vrut sa ma interneze pentru perfuzii, dar eu am refuzat. Nu stiu ce sa fac.sa merg sau nu? Sincer nu prea cred in rezultatul audiometriei ca am repetat-o intr-un alt loc si a iesit ok. Spune-ti-mi ce probleme pot avea la ureche, e ceva grav sau nu? Multumesc.
7 comentarii
0
07-02-2011, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
p dereglare de circulatie la urechea interna este o URGENTA
acum ati refuzat..
dar daca peste cateva zile pierdeti auzul din cauza urechii interne.. si nu faceti tratament in primele 3 zile.. auzul nu se mai respabileste
0
07-02-2011, ora 13:05
abapada
Nu este medic/terapeut
abapada
buna ziua, am o intrebare la dumneavoastra. de aproximativ o saptamana aud niste pacanituri in urechea dreapta (si uneori o simt infundata pt ca am tendinta de a baga degetul in ureche). aceste pacanituri se aud in mod frecvent pe tot parcursul zilei (sunt de scurta durata - 2 - 3 secunde apoi dispar), insa cu precadere le aud in momentul cand casc, sau mai precis pacaniturile preceda cascatul, dar de asemeni si cand inghit. initial mi-am controlat TA care este 130/84, puls 85, si tind sa cred ca nu e o problema cu circulatia. puteti sa ma sfatuiti unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac? va mulumesc!
0
07-02-2011, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
la un medic ORL..
sa excluda prezenta unui dop de ceara.sa faca o audiograma s.a
0
07-02-2011, ora 13:41
abapada
Nu este medic/terapeut
abapada
va multumesc!
0
08-02-2011, ora 23:42
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
Fiica mea in varsta de 13 ani are otita medie supurata cu perforatia timpanului, am fost cu ea la medic si i-a prescris ampicilina injectii de 1g - 5 zile, dupa care sa continue cu augmentin 875mg inca 5 zile. Puteti sa-mi spune-ti cate zile se pun picaturi Ciplox in ureche?
Va multumesc.
0
09-02-2011, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile se pun pana la vindecarea completa
trebuie sa mergeti la ORL.. la 2-3 zile.. pentru aspiratia secretilor din ureche si monitorizarea evolutiei.
0
14-04-2011, ora 18:54
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
As dori sa stiu din ce cauza am intepaturi la sanul stang in zona mamelonului? aceste intepaturi tin 1-2 secunde la intervale de timp. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-10-2022, ora 15:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Medic ORL online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.