Ureche înfundata, stare de amețeală

10-11-2021
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Bună,
De o săptămână am urechea dreapta înfundata, primele 3 zile a fost mai mult dar acum aud cu ea cât de cât ok. Problema nu asta ar fi, ci senzația care a venit cu ea, adică stări de greata și amețeală(mai ales primele 3 4 zile), acum am o stare permanenta de ametelea ușoară, buimacie. Nu ma pot concentra la munca, uit lucruri, când merg pe strada am senzația ca sar. Presupun ca ar fi o acumulare de lichid în urechea interna sau o ușoară inflamație, pentru ca simt o ușoară presiune în ureche. Încă nu am apelat la medic, am crezut ca va trece, nu ma doare nimic.
Am făcut inhalații cu sare, am pus perna calda cu sare, am folosit soluție de curățat urechea(și apa oxigenata) și am luat paracetamol. A mai pățit cineva asa? Ce este de făcut?
Mulțumesc anticipat celor care binevoiesc sa ma ajute cu un sfat sau răspuns.
O zi frumoasa
20 comentarii
0
10-11-2021, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aceste simptome
stări de greata și amețeală(mai ales primele 3 4 zile), acum am o stare permanenta de ametelea ușoară,
Sunt semne de serioase probleme de circulație cerebrala
Nu se pot trata pe internet
Contează vârsta. Sexul. Câte kg ai
Ce tensiune arteriala este..
S. M. A..
0
10-11-2021, ora 11:25
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Mulțumesc pentru răspuns
Am 32 de ani, feminin, am născut acum 2ani, am reînceput munca, lucrez în magazin unde este aer condiționat mereu, dar niciodată nu am pățit asa.
Starea aceasta a început exact de o săptămână, prin infundarea urechii drepte. Joi, vineri, sâmbătă am avut senzații de greata și ametelea mai mereu, acum am o stare generala proasta parca cineva m-a bătut în cap, si simt o presiune în cap și în ureche mai ales când ma aplec.
0
10-11-2021, ora 11:28
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Înălțime 1.69m și 74kg
Am impresia ca este ceva înăuntrul urechii, depinde foarte mult de cum ma mișc, atunci ma ia mult starea de amețeală
0
10-11-2021, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
74.kg. Înseamnă cam 10 kg de grăsime viscerala pe intestine. Ficat gras
Dacă nu consumi Apa și ceaiuri corect
Ai sângele gros, vâscos. Care nu oxigenează creierul
Dacă ai și un dop de ceara în ureche. Nu se poate scoate pe internet
Tot la orl tre sa ajungi
0
15-11-2021, ora 14:58
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Revenind la urechea înfundata, am fost la un medic ORL, s-a uitat în gat, în nas cu un aparat cu video, în urechi(nici urma de dop sau ceara toate sunt curate), mi s-a zis ca as avea o ușoară infecție în urechea interna, diagnosticul a fost catar ototubar drept. Mi s-a prescris biorinil, klacid și ibusinus pt 5 zile. Pot sa spun ca nu îmi mai simt urechea înfundata mereu, însă aud câteodată zgomote în urechea respectiva, de parca cineva ar bate la tobe încet. Dimineața nu am nimic, dar dacă încep sa lucrez sa ma mișc, am o senzație de parca as fi beata. Este normal acest lucru, sa am aceste simptome chiar și după tratament?
0
15-11-2021, ora 17:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Catar tubar. Acea senzație de ureche înfundata ca și la munte. Ca și la avion
Este de la alimentație incorecta seara. Reflux în somn. Când acidul gastric urca pana sus în spatele nasului și inflamează trompa lui eustache
2. Dar.. De la intestine Intoxicate și ficat gras. E un sânge gros.. Care nu oxigenează creierul. De acolo se poate pierde auz. Vedere. Memorie
0
15-11-2021, ora 17:48
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Va mulțumesc pt răspuns
Se poate sa îmi sugerați un tratament pentru aceste simptome? Ce as putea sa iau? Sau unde sa merg la consult?
0
16-11-2021, ora 05:15
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
In plus de ieri seara simt o senzație de usturime de ușoară durere care vine în jos în gât dar doar pe partea dreapta, exact ca și când ești răcit și te doare în gat. Mai ales la înghițire... Dar doar pe partea dreapta
0
16-11-2021, ora 06:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Refluxul în somn. Se întâmplă anume pe partea dreapta.
Asta confirma 2 lucruri
Sau greșești la cina cu Oțet. Lamai. Usturoi
Si consumi fructe sau dulciuri după cina
Sau ai hernie hiatala. Helicobacter pilori. O inflamație gastro. Duaden ala care afectează gat. Nas. Urechi
Corect trebuie sa faci investigații la Gastrologie
Ca eu sa pot sa recomand ceva trebuie sa face un consult online. E mult de explicat. De schimbat în gândirea și Alimentația ta
0
16-11-2021, ora 07:58
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Mulțumes pentru răspuns
0
18-11-2021, ora 12:36
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Buna ziua dl doctor Flueraru, ma adresez dvs.
De alaltăieri am început sa iau iarăși antibiotic, augmentin mai exact, și de ieri a început sa m-i se curețe nasul, mereu trebuie sa îmi suflu nasul, ies mucozitati transparente sau galbene vâscoase. Presiunea din frunte și din nas s-a mai diminuat, dar pentru ca tot mereu îmi suflu nasul urechile când se desfunda iarăși se infunda după. În urechea dreapta tot mai simt o presiune mica și un zgomot foarte ușor.
Nu știu dacă diagnosticul dat la ORL a fost corect, dar eu tind sa cred ca am un fel de sinuzita sau răceală tare cu infecție. Și amețeala s-a ameliorat, mai apare foarte puțin când ma aplec.
Ce părere aveți dvs?
0
18-11-2021, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Ce am scris mai sus. Investigații gastrologie
2. CT3D la stomatologie
Acolo se vede și dantura și sinusul
0
26-11-2021, ora 12:15
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Bună ziua
Referitor la problema mea, am fost la un alt medic ORL, între timp am observat ca amețesc brusc și pt scurta durata când îmi las capul în spate un pic spre partea dreapta. Și mereu aud o vibrație în urechea dreapta, dar doar dacă este liniște. Dna doctor mi-a făcut audiograma care a ieșit bine la ambele urechi, și teste vestibulare. Diagnosticul a fost VPPB drept, mi-a zis ce exerciții sa fac acasă pentru repoziționarea otolitilor care s-au deplasat și provoacă aceste amețeli. Mi-a mai prescris Arlevert medicament pentru o săptămână. Urechea îmi pocnește la fiecare inghitiura. Urmează sa ma întorc la dansa peste o săptămână.
As dori sa va întreb dl doctor Flueraru ce părere aveți dvs despre aceasta situație? Ma pot vindeca de aceasta stare?
0
26-11-2021, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. VPPB.. Se vindeca anume prin exerciții de repozitionare
Restul ce am scris eu.. Rămâne valabil
3 mese mici Corecte pe zi. Cu hidratare corecta
Evitat tot ce produce reflux în somn
Daca nu ajuta ce am scris
Investigații la gastrologie
0
26-11-2021, ora 14:31
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Mulțumesc pentru răspuns
Aceste exerciții le pot face eu acasă? Am văzut câteva filmulețe pe YouTube unde arata astfel de manevre, dar îmi este teama sa nu fac mai rău, și nu știu de câte ori am voie sa le fac.
0
26-11-2021, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Te întorci la acel medic orl care a făcut testele vestibulare
0
26-11-2021, ora 15:18
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Va mulțumesc pentru răspuns
Sper sa treacă starea asta
0
27-11-2021, ora 18:07
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Bună seara dl Flueraru.
Se pare ca otolitii s-au reasezat(sau mai bine zis asa sper) pentru ca azi nu am avut deloc vertij când mi-am lăsat capul în spate, sau spre dreapta, în poziția în care mereu ma lua vertijul. Acum nu mai apare deloc.
Am dormit pe partea stânga, am evitat sa ma uit în sus sau în jos, cum a zis medicul. Însă este normal ca după repoziționarea otolitilor(mi-a făcut manevra somont) sa aud mereu un zgomot de vibratii constante în ureche? Și sa am senzația de cap greu toată ziua? Sau acești otoliti s-au deplasat în alt loc și încă nu s-au repoziționat la locul lor?
Scuze ca va tot scriu dar nu am mai fost în situația asta și nu mai știu ce sa cred sau cum sa ma liniștesc.
Va mulțumesc anticipat
0
27-11-2021, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E corect. Lipsa Vertijului e semn.. Otolitii asezati la loc.
Doar ca Nu trebuie tot sa testezi..
Să provoci vertijul
In continuare dormi atent și faci mișcări lente cu capul. Nu te repezi. Nu te rotești brusc
Restul simptomelor pot fi alte probleme
Legate de reflux în somn care afectează faringe. Rinofaringe. Trompa lui eustache
De la proasta circulație cerebrala.. Legata de kg în plus. Proasta hidratare
0
03-12-2021, ora 17:27
Ildiko89
Nu este medic/terapeut
Ildiko89
Buna seara din nou
Astăzi am fost la control, dna doctor a zis ca dacă nu mai am vertijuri otolitii s-au repoziționat. Dar când i-am zis ca am o senzație de cap greu, de betie constantă a zis ca e de la stres și sunt la pragul anxietății. Și cu asta m-a rezolvat, plus cu câteva vitamine și atât.
Ce ma îngrijorează este ca am o săptămână de la repoziționare, de luni simt o constrângere deasupra cefei de parca m-ar apasă ceva exact deasupra gatului și sub cap. Iar când ma aplec ma trage în jos dar fără amețeli. Este foarte ciudat, vajait nu prea mai aud. Am luat betaserc de vreo 2 zile nu mai vâjâie asa de tare urechea, nu mai aud tremurul acela.
Acuma nu știu încotro sa ma îndrept, se poate sa fie ceva la gat un nerv un mușchi care sa aibe legătură cu urechea interna și care sa fi provocat VPPB?
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •