urgent interpretare imunohistochimie

13-08-2014
yna13
Nu este medic/terapeut
yna13
Am primit rezultatul la imunohistochimie si as vrea sa ma ajutati sa-l descifrez/inteleg :
Diagnostic trimitere: chistadenom papiliferseros cu zone border-line. Rezultate: histopatologic - fragmente tisulare tumorale cu aspecte de tumora seroasa border-line. imunohistochimic - CK7 pozitiv difuz in celule tumorale, CA125 pozitiv difuz in celule tumorale, ER pozitiv aproximativ 60% in celule tumorale, PGR pozitiv in aprox 65% in celule tumorale, Ki67 pozitiv in aprox 10% in celule tumorale
Concluzii : tabloul histopatologic corelat cu testele IHC si datele anatomoclinice pledeaza pt o tumora seroasa ovariana borderline.
Cat de grav este? Care sunt pasii de urmat? Voi fi nevoita sa ma operez sa scot tot aparatul genital? Mentionez ca am 29 ani si imi doresc copii, asta daca se mai poate salva ceva. Multumesc anticipat...si astept un raspuns cat mai curand.
3 comentarii
0
19-08-2014, ora 09:51
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Examenul sugereaza o tumora de granita, care trebuie urmarita clinic si la laborator. Medicul care a operat este cel care ar trebui sa va indrume in acest sens.

O zi plecata!
0
19-08-2014, ora 22:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
YNA 13 chiar daca te vei opera trebuie sa intrebi medicul curant daca vei mai putea face copii.SI o spun din experienta proprie ( eu lupt de apropae sase ani cu cancerul) SA NU ITI PIERZI SPERANTA NICIODATA SA NU TE DAI BATUTA.
0
13-04-2021, ora 20:55
Elenaalina1
Nu este medic/terapeut
Elenaalina1
Buna seara, cum decurge evolutia sanatatii dumneavostra in tot acest timp ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.