Urticarie

26-03-2021
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Buna ziua! Mi au aparut acum doua zile initial pe gat si piept pete rosi, mari umflate care ma manca si dau senzatia de fierbinteala. Doctorul de familie m a diagnosticat cu urticarie si mi a recomandat injectii cu cortizon de 100 o data pe zi, si aerius tot unul pe zi, iar pe pete aplicat crema cu hidrocortizon.
Este bun tratamentul ?Primele pete aparute s au retras dar continua sa apara altele noi, pe tot corpul. Ieri dimineata m am trezit pe fata si pe pleoape, cu pete rosii umflate, de mi a fost greu sa mi tin ochii deschisi. Daca aplic hidrocortizon pe zona cu pete care deja s au retras zona se roseste din nou si apar iarasi pete.Poate nu mi se potriveste alifia cu hidrocortizon. Tin sa mentionez ca am luat suplimete detoxifiante cu uleiuri esentiale poate din cauza asta au aparut si petele. Sa fie oare vorba despre o detoxifiere a organismului care sa se manifeste prin pete pe piele? In alimentatie n am introdus nimic nou, decat un pateu vegetal.Ce vreau sa intreb este daca este bun tratamentul domnului doctor? Petele nu par sa dispara, ci parca se inmultesc. Mai pot adauga ceva medicamente la cele date de doctor, care sa faca eruptia sa se retraga mai repede? Multumesc!
10 comentarii
0
26-03-2021, ora 19:24
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Dermatocorticoizii nu sunt utili in urticarie, asa ca puteti renunta la creme. Puteti creste doza de Aerius la 2, 3 sau chiar 4 pastile/zi.
0
27-03-2021, ora 07:59
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Multmesc pt raspuns! Aerius se poate administra pana cand dispare urticaria, sau este un interval de timp in care se administreaza chiar daca urticaria a disparut? Iar injectia cu cortizon pt cat timp este recomandata sa fie facuta?
0
27-03-2021, ora 08:09
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Eu nu recomand injectii la domiciliu, mai ales ca exista alternative sub forma de tablete. Medicul care v-a recomandat trebuie sa va lamureasca cu asta. Sper ca daca v-a prescris injectii v-a dat si un nr de telefon, pe care va sfatuiesc sa-l folositi. In principiu daca urticaria este controlata cu antihistaminic (aerius) nu aveti nevoie de cortizon. La Aerius dozele si intervalul se tatoneaza.
0
27-03-2021, ora 19:30
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Am sa renunt la injectia cu cortizol si voi continua doar cu Aerius. Momentan iau doua tablete de Aerius pe zi, iar petele par a se retrage usor. Desi unele pete se retrag si reapar din nou in aceeasi zona in interval de cateva zeci de minute. Doza de Aerius se va micsora pe masura ce simptomele urticariei se retrag? Am inteles ca intervalul se tatoneaza, dar este un interval minin de timp/zile, pentru care trebuie administrat Aerius? Citeam intr un articol ca ar fi nevoie de minimum 10 zile de administrare Aerius chiar daca se observa imbunatatiri la nivelul pielii. Multumesc anticipat.
0
28-03-2021, ora 12:02
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Cresteti cu o pastila la 5 zile pana cand eruptia dispare (aici va opriti) sau ajungeti la 4 pastile/zi. Mentineti doza 5-7 zile, apoi scadeti cate o pastila la 5 zile. Daca eruptia nu dispare sau reapare la scadere, consultati un dermatolog sau alergolog.
0
29-03-2021, ora 16:33
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Va multumesc pt raspuns! Va mai deranjez cu o intrebare/nelamurire, sa ma adigyr ca am inteles bine. Vorbeati de mentineti dozei 5-7 zile, si apoi scaderea ei cu cate o pastila la 5 zile. Asta doar in cazul in care se ajunge la 4 pastile pe zi, nu?Se mentine doza de 4 pastile 5 - 7 zile si apoi se merge pe scaderea nr de pastile.
0
30-03-2021, ora 13:05
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
daca la 3 pastile nu mai apare urticaria, nu mai urcati la 4. Stati o 5-7 zile cu 3, apoi incercati sa scadeti. Idem pt 4. Daca dupa o sapt de 4 aerius/zi nu dispare, mergeti la medic
0
31-03-2021, ora 07:30
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Oare este indicat sa facem ceva analize, dupa ce urticaria se potoleste? Gen analize de sange, coprocultura, sau urina? Multumesc !
0
01-04-2021, ora 10:24
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Analize se fac in urticaria cronica, adica cea care dureaza peste 6 saptamani sau tot reapare. Deci deocamdata nu ar fi necesar, decat daca aveti si alte acuze.
0
02-04-2021, ora 22:33
Lore30
Nu este medic/terapeut
Lore30
Multumesc pt lamuriri. Deja s a domolit urticaria, petele au disparut. Insa din cand in cand in timpul zilei mai apar pe corp iritatii sub forma de linii subtiri si rosii.Banuiesc ca este normal. Ceea ce mie mi se pare ciudat, sau poate este normal, este faptul ca atunci cand ma scarpin si apas mai tare, sau presez mana de o zona mai ascutita, pe respectiva portiune raman pete rosii o perioada. Ceea ce inainte nu se intampla. Nu se inrosea piele. Dar poate este ceva specific perioadei post urticarie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: