Urticarie cronica acutizata-help...

23-06-2012
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Buna tuturor, de vreo 2 luni ma chinui cu o urticarie de care nu scap nicicum...am ajuns de 2 ori la spital pentru ca imi iesisera multe bubite inclusiv pe fata si gat si aratam ingrozitor.In spital dupa Dexamethazona, Hemisuccinat plus pastile(Levocetirizina si Clorfeniramina) era mai bine, plecam acasa oarecum multumita iar dupa 2 zile aparea din nou eruptia. M-au vazut vreo 6 medici, fiecare si-a dat cate o parere, punctul comun fiind Aerius si Clorfeniramina, regimul alimentar a fost draconic in tot acest timp(doar orez, morcov, cartof si paine prajita fara pic de sare). Acum 4 zile, in disperare de cauza, am ajuns la un medic cu experienta care mi-a spus ca nu voi scapa niciodata de urticarie daca mai amestec astfel medicamentele, ca in final sa imi prescrie Prednison, in doze descrescatoare(o zi 6 capsule, 1 zi 5 etc) plus Aerius 2 pe zi daca mai apar leziuni si eventual o Clorefeniramina daca leziunile persista si continuarea regimului alimentar drastic.Teoretic, incepand de azi ar fi trebuit sa introduc treptat in alimentatie cate un nou aliment, incepand cu piept de pui la gratar, fara sare desigur.Insa azi noapte mi-a fost groaznic de cald, am transpirat foarte mult, iar azi dimineata am observat ca mi-au iesit cateva bubite(2 pe langa ochi, cateva dupa urechi si cateva pe piept).Mentionez ca analizele au iesit, in mare parte normale, atat Ig E cat si Helicobacter+ex coproparazitologic fiind negative.Ce ma sfatuiti?Cum sa procedez sa scap odata de problema ca ma termina atat fizic(sunt foarte slabita dupa tot acest regim+stress sa nu ajung din nou la spital)?Multumesc
1 comentarii
0
17-07-2012, ora 11:06
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Eu am descoperit, asa cum banuiam ca nu e numai o urticarie, ci mai am si o tiroidita autoimuna care ar putea avea legatura cu problema mea...am facut si un screening pentru 9 boli autoimune ANA-9 se numeste.Acum astept rezultatul, sa vedem ce mai iese si deacolo. Restul analizelor sunt in limite normale, doar un mic semn de inflamatie-posibil de la tiroidita...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: