urticarie poate fi cauzata de anticonceptionale?

07-07-2013
alexandra0901
Nu este medic/terapeut
alexandra0901
urticarie poate fi cauzata din cauza anticonceptionalelor?daca da se poate vindeca cu medicamente antihistaminice?Folosesc logest-anticonceptionale.
12 comentarii
0
08-07-2013, ora 09:15
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
trebuie sa renuntati la anticonceptionale si sa folositi alte metode de contraceptie. Nu ajuta asocierea unui anithistaminic. Multa sanatate!
0
07-02-2014, ora 23:43
camielia
Nu este medic/terapeut
camielia
Buna seara, am fost la un medic dermatolog cu o acnee, mi s-a prescris xyzal 1 cp seara, vitamina b6 de 2 cp/ zi si crema nidoflor, am urmat tratamentul si dupa 5 zile mi-au aparut pe fata bubite cu ceva alb in cap si mancarimi mari, am intrerupt tratamentul imediat, Va rog din suflet am nevoie de un sfat, poate fi o alergie sau o urticarie? Multumesc
0
12-01-2015, ora 09:22
Davidas
Nu este medic/terapeut
Davidas
Buna ziua,

Problema mea este ca am fost diagnosticat cu urticarie si mi s-a prescris tratament cu medrol 32mg/zi si aerius. Insa in momentul in care micsorez doza de medrol petele imi reapar. Semnele initiale ale reaparitiei sunt mancarimi in palme si umflarea mainilor dupa care incep sa-mi apara petele. Deja tratamentul cu medrol il fac de 2 sapt. dar urticaria mi-a aparut de aprox. o luna. Imi puteti recomanda ceva?
0
12-01-2015, ora 14:01
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
este indicat sa discutati acest aspect cu medicul care v-a prescris tratamentul; se poate face o modificare a tratamentului, in sensul ca medicamentul antialergic poate fi inlocuit cu unul mai puternic (Xyzal, 5 mg, 1 cpr/zi seara), dar cel mai bine este sa vorbiti cu medicul dvs, el stie cel mai bine istoricul afectiunii dvs. Multa sanatate!
0
17-01-2015, ora 15:58
Laura hd
Nu este medic/terapeut
Laura hd
Buna ziua, am urticarie la presiune de vre-o 6 ani, mi-am facut toate testele de sange si alergie pozibile si nu mi-a iesit ca as avea la ceva anume, am folosit multi ani pastile de alergie si am renuntat la ele pentru ca nu vedeam nici un rezultat pozitiv, pieleea ma mananca in continuare, se roseste foarte repede si se umfla.Ma deranjeaza cel mai mult pentru ca daca ies din casa trebuie sa fiu tot tp sa nu ma ating mai tare si sa nu probez nici macar o bluza pe gat pt ca-mi ramane o dunga pe frunte si toata lumea ma intreaba ce am! Ce as mai putea sa-mi fac sa scap de boala asta???
0
17-01-2015, ora 16:00
Laura hd
Nu este medic/terapeut
Laura hd
Am uitat sa mentionez ca am folosit multi ani anticonceptionale, de 6 ani am renuntat si la ele, sunt ele cauza bolii?
0
31-01-2015, ora 21:23
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Va rog, ajutati-ma si pe mine cei care v-ati vindecat de urticarie, sufar enorm ca si voi, de cca 5 luni a inceput sa ma chinuie, imi apar bubite rosii, apoi se umfla zona cu bubite si am niste mancarimi teribile.Bubele apar mai intai cate putine, se trec si reapar peste tot, pe membre, pe sani, pe gat, pe burta, pe sezut...in prima faza m-am chinuit 2 luni, acum au reinceput si imi provoaca stari depresive, panica, nervi, agitatie.Analizele sunt bune.Am folosit Elocom crema, care in prima faza a dat rezultate, plus antihistaminice si prednison.Acum nu mai dau rezultate.Va implor scrieti-mi in privat cei care v-ati gasit tratamentul.Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa vindece El, ceea ce omul nu poate vindeca!
0
01-02-2015, ora 14:26
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
D-na Laura hd, probabil v-a spus si medicul care a pus diagnosticul de urticarie la presiune ca nu se stie exact cauza acestei afectiuni. Anticonceptionalele, pot sa accentueze urticaria. Consultati un medic alergolog pt a va stabili o schema de tratament. Foarte important este de asemenea, evitarea pe cat posibil a hainelor stramte si a altor obiecte vestimentare care fac presiune pe piele. Sanatate!
0
01-02-2015, ora 14:31
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
D-na Sefora, daca tratamentul nu mai este eficient consultati-va cu medicul dvs. pt a gasi schema eficienta pt dvs. Sanatate!
0
16-02-2015, ora 11:29
mateo
Nu este medic/terapeut
mateo
buna ziua..am un baietel de 3 ani si 4 luni, de aproape 3 luni ne confruntam cu o alergie fiind declansata de la excesul de antibiotice.Am fost fost la un cabinet de alergologie imunologie, si mi a dat sa i fac analize la antibioticele care i le am administrat in acea perioada, am facut analizele in bucuresti eu fiind din jud olt.in urma rezultatului toate fiind pozitive cu valori foarte mari, dupa aceea mi a fost dat sa urmez analize la scaun si au iesit negative..dupa tot acest timp doamna doctor mi a spus ca normal ar trebuii sa nu ami aiba acea sensibilitate, dar nu este nici o ameliorare si acea alergie o are *(apar pete rosii pe urechi, fundulet in obraji si se inrosesc mainile, )am observat ca in urma unui efort fizic(joaca agitatie)chiar si la frig i apar.tratamentul pe care la urmat a fost aerius, ketof predison...vreau sa va intreb daca exista tratament pentru a scapa de aceasta alergie..nu stiu ce sa mai fac si la cine sa mai merg pentru a scapa de aceasta problema
astept raspunsul dvs..va multumesc
0
16-02-2015, ora 14:06
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua, administrarea frecventa a antibioticelor poate afecta si flora normala a intestinului, motiv pentru care se pot absorbi fragmente mari din alimente care pot fi alergenice; cred ca pt a restabili un echilibru intestinal ar fi de folos administrarea unui probiotic (Linex). Pe internet este greu de zis ce ar trebui facut; consultati din nou medicul pt a gasi un tratament eficient, poate schimbat Aerius cu Zyrtec ar fi mai eficient si un unguent Advantan pe bubite (cu recomandarea medicului); cel mai corect este sa mergeti sa il revada medicul alergolog. Sanatate!
0
07-12-2016, ora 14:33
Sefora
Nu este medic/terapeut
Sefora
Revin după aproape un an de absență, când mi-ați răspuns la niște întrebări legate de urticarie. Legat de această problemă, am primit din America niște suplimente de curcumin numite Haridra allergy, fabricate în India, de către firma.Himalaya. Toate bune până aici, când am observat că pe spatele flacoanelor scrie la alte ingrediente, BRONOPOL!!! Să fie oare produsele originale? Să fie contrafăcute? Pot fi periculoase conținând acest bronopol? Nu scrie în ce proporție. Nu știu dacă are vreo legătură, dar de când le iau am amețeli serioase și grețuri. Cum pot să aflu dacă le pot folosi sau nu în continuare? persoana care mi le-a trimis s-a vindecat de urticarie cu acestea. De fapt pe forumurile Romedic am luat legătura. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Acupunctura ar putea trata afecțiunile dermatologice
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.