Urticarie transaminaze marite

19-02-2020
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
Buna ziua. In urma unei alergii destul de ciudata ( apare numai pe partea pe care dorm ) si dispare cand ma ridic dau cu locoid si apa rece dupa care ma pun in pat apare iar pe partea pe care dorm ( am schimbat saltea asternuturi ), am facut analize mi au iesit marite transaminazele tgp tgo, gama gt si trombocitele marite si helicobacter pozitiv ! Alergia trecuse 2 zile nu a mai aparut chiar daca nu am mai luat antihistaminicele borenar si tamalis! In seara aceasta observ ca usor isi face iar aparitia pe gat si pe urechea pe care dormeam !! Ce ar putea fi ?!? Simt ca nu mai scap de alergia asta !Oare are legatura cu ficatul ? Cateva pareri va rog. Multumesc
4 comentarii
0
19-02-2020, ora 07:20
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Bună ziua. In prima instanta ar trebui sa consultați un gaatroenterolog apoi un alergolog. Ceea ce descrieți dvs suna ca și o reacție alergică la acarienii din saltele și așternuturi. Dacă să confirma după testele făcute de alergolog ar trebui schimbate salteaua, toate așternuturile, toate pernele. Partea "cu ficatul" se poate într-o mică măsură să fie legată de alergie. Gastroenterologia v-ar putea lămuri.
0
19-02-2020, ora 08:51
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
daca cititi mai atent chiar am scris mai sus ca am schimbat salteaua si asternuturile si perna... intr adevar nu am mai facut alergia insa aseara incepuse iar usor pe gat am luat repede borenar m am uns cu locoid a trecut...la alergolog am fost, la dermatolog am fost, nu stiu cu ce ar putea sa ma ajute gastroenterologul cu alergia ?!? Am facut hemisuccinat 5 zile poate din cauza aceasta transaminazele sunt putin marite ?!? Dar gama gt dc oare e dubla?! Voi marge si la un internist asta e clar sa vad daca am probl la ficat... sper sa nu fie ceva grav...
0
19-02-2020, ora 09:29
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
De alergeni se scăpa destul de dificil din experiența proprie. Orice porțiune textila în afara saltelei in sine ar trebuie schimbată/ curățată cu abur. Nu ați scris de tratamentul pe care l-ați urmat cu HHC. Acel medicament este necesar însă poate modifica într-adevăr probele hepatice. Dacă reapare alergia cum e in cazul dvs, înseamnă, in linii mari că mai aveți un factor extern prezent ce o cauzează. V-am recomandat internist / gastroenterolog in ideea in care nu sunt neapărat explicate analizele hepatice modificate doar pe baza alergiei. S-ar putea sa fie o concomitența sau o problemă să o fi declanșat pe alta. Oricum, recomandarea de a fi văzut și de un gaatroenterolog rămâne, eventual cu repetarea analizelor înainte de a va face programare.
0
21-02-2020, ora 16:59
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
Am fost la internist am facut eco e totul in regula ! Mai am de facut ahc screening adica hepatitele b si c!! Insa e foarte ciudat ca apare doar cand sunt in pozitia culcat! Poate ca suna ciudat dar parca se tulbura sangele in pozitia culcat si ies pete mici rosii pe gat piept! Acum f putine intradevar si dispar cu locoid crema ! Ar putea fi o boala a sangelui ?!?de ce apar numai in pozitia culcat?!? Nu e ciudat?!?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urticariei la copil
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •