Usoara hipotonie pielo-caliceala

25-05-2006
Laura_Bangala
Nu este medic/terapeut
Laura_Bangala
As vrea sa-mi explice cineva mai pe intelesul meu ce inseamna acest lucru. Ingrijorarea vine din faptul ca - dupa 40 ani de viata - am aflat cu stupoare dupa 2 ecografii ca m-am nascut fara un rinichi. Cel pe care il am are aceasta hipotonie despre care nu stiu nimic - nici unde este localizata cu exactitate, care sunt implicatiile acestei probleme, etc.
3 comentarii
0
18-06-2006, ora 00:00
Mihnea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Mihnea Dragomir
Nu este absolut nimic ingrijorator: atat rinichiul unic de la nastere, cat si "hipotonia pielocaliceala" nu sunt boli, ci variante ale normalitatii.
In cazul dv se aplica perfect definitia OMS a omului sanatos: omul sanatos este un om insuficient investigat medical.
0
30-05-2009, ora 11:42
doghi
Nu este medic/terapeut
doghi
Sal asa am descoperit si eu tot cu stupoare la o ecografie ca mam nascut cu un singur rinichi cel drept cel stang a zis ca nu se vede ori este prea mik si nu functioneaza mia recomandat sa ma duc la un urolog sa fac niste teste sa vada daca rinichiul e ok
0
25-08-2009, ora 18:12
lilivasi
Nu este medic/terapeut
lilivasi
Buna ziua !!
Sper din toata inima ca nu deranjez pe nimeni ca ca cineva imi va raspunde la ceea ce intreb. La data de 01 aprilie 2009 s-a nascut nepotelul meu. Totul a fost perfect normal pina cind am fost chemati si instiintati ca bebelusul nostru nu are decit un rinichi. Bineinteles ingrijorarea de moment si tristetea de dupa marea bucurie pe care am avut-o la nasterea lui.
Ok... toate bune, ne-am calmat, milioane de persoane in aceasta lume traiesc cu un singur rinichi, iar cei mai multi nici nu stiu ca traiesc la aceasta maniera.
Intrebarea este urmatoarea: Supus unor controale lunare la niste spitale si doctori de specialitate mergem tot inainte. Doctorita pediatra in grija careia suntem insa, a tinut sa precizeze ca acest copil trebuie sa bea cit mai putina apa... Stupoare in familie, dupa cum stim cu totii "apa este izvorul vietii", cum sa tinem insetat un copilas si daca este corect ceea ce sustine pediatra noastra.
Va multumesc din suflet in speranta unui raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Hipotonia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: