Usturimi vaginale

02-05-2015
madalina98
Nu este medic/terapeut
madalina98
Buna! Am 17 ani si sunt virgina. De 2 saptamani acuz o senzatie de usturime temporala, nu permanenta in zona vaginului. Prima data am mers la farmacie si mi-a dat un unguent Clotrimazol care nu a avut niciun efect. Avand in continuare acea usturime, am mers la medicul ginecolog care a constatat ca am o iritatie si ca probabil sunt alergica la geluri de dus, creme sau detergenti, dar nu se stie sigur la care din acestea. Acesta mi-a dat un gel Carpicon pe care sa il aplic de 2-3 ori/zi si pastile GynieL de 2 ori/zi. Urmez aceasta medicatie de 4 zile si nu sesizez nicio schimbare. Din aceasta cauza nu pot merge nici la scoala. Usturimea apare o zi da, o zi nu si de obicei dureaza cam 15-30 minute. Mentionez ca atunci cand urinez, usturimea dispare.
6 comentarii
0
04-05-2015, ora 20:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati facut vreodata petting, poate fi virusul HPV.
0
05-05-2015, ora 14:20
madalina98
Nu este medic/terapeut
madalina98
Va multumesc pentru raspunsuri. De 2 zile mi-am schimbat balsamul de rufe si am observat ca nu mai am nicio usturime, probabil chiar era de la acesta. Pastilele le iau 7 zile, mai am 2 zile de luat iar cu unguentul sa ma dau permanent. Daca reapare din nou usturimea, voi merge la un alt medic.
0
05-05-2015, ora 18:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa va spalati doar cu apa in zona intima sau cu geluri speciale pt igiena intima.

Rariti un pic dulciurile, branzeturile. Aceasta ciuperca poate reaparea.
Trebuie sa o preveniti.
0
07-05-2015, ora 16:43
madalina98
Nu este medic/terapeut
madalina98
Va multumesc frumos pentru sfaturi. Nu mai am nicio problema acum, dar secretia a devenit maro, fara un miros neplacut sau de o consistenta mai ciudata. Este efectul pastilelor?
0
07-05-2015, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu se apropie menstra, trebuie sa sunati la medic sa ii spuneti si sa intrebati daca intrerupeti ovulele sau nu.

Uneori pot produce usoare sangerari.
0
08-05-2015, ora 19:42
madalina98
Nu este medic/terapeut
madalina98
Aveati dreptate, era din cauza menstruatiei. Va multumesc enorm pentru ca m-ati ajutat. Cand voi mai avea probleme, voi apela la dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.