uter dureros si tare

13-09-2014
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
Buna seara. cam o data la doua-trei luni, partea stanga a uterului mi se intareste foarte tare si e dureros, atat de dureros incat daca sunt lungita, nu ma pot ridica de durere, aceasta durere trece cam in 5 min.Mentionez ca de cele mai multe ori apare in perioada de ovulatie. Poate nu e nimic ingrijorator, dar eu sunt o fire foarte panicoasa, asa ca va rog din suflet sa ma linistiti cu un raspuns. Multumesc anticipat, si sanatate tuturor.
5 comentarii
0
15-09-2014, ora 14:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi fa ecografie. Daca e doar ovulalgie (durere la ovulatie) se va vedea la eco ca nu-i nimic care sa te alarmeze. Dar daca ai altceva la ovar care se acutizeaza la ovulatie, e bine sa stii. Multe suferinte genitale sunt fara semnal, e bine sa faci control periodic, nu sta cu lunile in stres.Iar daca durerea e chiar asa intensa e musai sa mergi la medic. In orice caz, sigur ecografie pelvis ti se va recomanda.
Sanatate!
0
18-09-2014, ora 08:04
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este nevoie sa faceti un consult ginecologic si o ecografie transvaginala pentru a afla un diagnostic deoarece pot fi cauze multiple.

O zi placuta!
0
18-09-2014, ora 23:43
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
Buna seara, multumesc pt sfaturi, asa am si facut. La ecografie dna doctor a fost mai rezervata cu cuvintele, mi-a spus doar ca totul e normal. Inarmata cu toate hartiile de la ecograf am mers si la un consult ginecologic. In afara de o usoara anexita, se pare ca nu am nimic grav. Am rasuflat usurata, chiar daca durerea persista si acum. Cand am ajuns acasa, am vazut ca pe hartia de la eco scria - ovar drept nedetectabil ecografic. E posibil sa nu se vada totusi, ca doar nu s-a topit.
Sanatate.
0
20-09-2014, ora 23:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SE poate sa nul fi avut sau sa fie o greseala medicala si eu am patit-o in 2009 la o ecografie doctora na vazut operatia semnele ei si nu imi gasea rinichiul extirpat chirurgical, si la un CT CU SUBSTANTA DE CONTRAST scrie ambii rinichi pozitionati normal functionali si asta LA UN AN DE LA EXTIRPARE.
0
22-09-2014, ora 13:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Florina,
Consulta si un internist. Este imposibil sa nu se vada un organ existent, doar daca este acoperit de ceva gazoz, cu aer. In cazul asta numai colonul este oarecum in apropiere. Trebuia sa fi intrebat ginecolgul cum de nu s-a vazut, daca lipseste din nastere si in cazul asta ce e de facut, daca durerea vine din alta parte? Trebuie sa elimini problemele la colon, traiectul urinar etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  •