Uveita

17-06-2015
dianasuciu12
Nu este medic/terapeut
dianasuciu12
Buna seara, acum un an am fost diagnosticata cu uveita posterioară. Am urmat tratamentul cu medrol si equoral.. Mi-a trecut, dar dupa câteva luni a apărut din nou. Am fost iar la control, din nou a trecut timp de câteva luni, iar acum mi-a apărut iar. Tin sa Menţionez ca este numai la ochiul drept, vedere neclara si puncte Negre. Sunt curioasa daca este o boala incurabila si tot timpul o sa ma confrunt cu ea. Multumesc de ajutor!
3 comentarii
0
14-02-2016, ora 20:17
Stefann
Nu este medic/terapeut
Stefann
Trebuie sa faci un consult oftalmologic pentru a vedea care este problema.
In alta ordine de idei inainte de a avea uveita sau in timpul acestei afectiuni tot asa ai avut aceste simptome?
0
15-02-2016, ora 10:27
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
in funcţie de aspectul clinic al fundului de ochi se poate presupune o etiologie a uveitei. Multe cazuri sunt idiopatice, adica nu se poate depista o cauza. In alte cazuri poate fi vorba de o boala sistemica cu manifestări oculare. Ex de astfel de boli: sarcoidoza, scleroza multipla, sifilis, boala Lyme, tuberculoza, toxoplasmoza, toxocaroza, B Behcet, boli autoimune (Vogt Koianagi Harada, lupus) etc. Va ştiţi cu aceste boli sau cu altele? Daca nu puteţi face niste analize serologice
0
12-05-2017, ora 21:10
gabicuzea
Nu este medic/terapeut
gabicuzea
D-le Dr. Cristescu, am o fetita de 15 ani diagnosticata cu uveita posterioara i-am facut mai multe analize serologice as putea sa le scanez sa vi le trimit sa-mi spuneti ce as putea sa mai fac si nu am facut ?
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Uveita

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: