va rog ajutati-ma cu un raspuns si interpretare RMN

03-02-2012
maxim_laura2001
Nu este medic/terapeut
maxim_laura2001
Acum un an si 3 luni am nascut, in timpul sarcinii am descoperit un sindrom antifosfolipidic si am fost in tratament cu clexane pana dupa ce am nascut, iar dupa aceea acest sindrom a ramas, numai ca au aparut si niste simptome neurologice, dr Uscatescu mi-a recomandat sa vad un medic neurolog ceea ce am si facut..mi s-a dat o trimitere catre rmn cu diag. sindrom piramidal stg. Nu am avut posibilitati si l-am facut abia acum.Rezultatul fiind :

RM cerebral native
Secvente :sagital T1, axial T2, coronal si sagital FLAIR, difuzie, angio RM venos tip 2D PC

-fara leziuni edocranoiene recent constituite, fara restrictii de difuzie encefalice
-encefal fara anomalii de semnal sau morfologie, infra/supratentoriale cu exceptia unei leziuni ovalare in hipersemnal T2/FLAIR de maxim 6 mm in substanta alba profunda temporala bazala dreapta ( adiacent cornului temporal al ventriculului lateral drept), fara restrictie de difuzie
-artere endocraniene principale si sinusuri venoase endocraniene cu flux si morfologie normale
-sistem ventricular cu dimensiuni si pozitie normale
-fara anomalii de semnal sau dimensiuni ale spatiilor lichidiene periencefalice
-minima devietie de sept nazal la stanga

Leziune demielinizanta unica temporala dreapta, fara specificitate dpdv RM. A se integra in context clinico-biologic.
Am fost la dr neurolog care mi-a spus ca e totul ok atat timp cat e doar o leziune, dar problema mea este ca imi amortesc mainile, picioarele si mai nou am dureri de cap insuportabile, tremur al membrelor involuntar si palpitatiivedere incetosata, si mi s-a stgarmbat si fata pe partea dreapta, as vrea sa stiu daca au legatura.dr neurolog de data asta nu m-a mai consultat cu toate k nu isi amintea de mine si mi-a recomandat sa vad un medic psihiatru, zicandu-mi ca durerile de cap sunt de la tensiune...si sa nu mai fac trat cu tretralex pe care mi l-a recomdat dr Uscatescu.
Ce ziceti sa fac ?sunt disperata ca nu mi se explica cum trebuie si nu mi se spune ce sa fac, luni ma voi duce la dr uscatescu pt a reface si analizele de sange si ai cere sfatul
Va multumesc, Laura
p.s: de precizat ca in copilarie am avut si cateva crize comitiale, in intervalul de varsta 6-9 ani, iar dupa nici macar una.
4 comentarii
0
03-02-2012, ora 21:01
maxim_laura2001
Nu este medic/terapeut
maxim_laura2001
scuze pt greselile de ortigrafie de mai sus, detralex* dar am scris in graba
0
03-02-2012, ora 21:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
"mi s-a strambat si fata pe partea dreapta, " zici
cu asta ar trebui sa incepi "discutia" CAND vei merge-luni.
Multa sanatate!
0
03-02-2012, ora 23:12
maxim_laura2001
Nu este medic/terapeut
maxim_laura2001
la modul s-a strambat si si-a revenit dupa cateva ore dupa care mi se tot stramba pt cateva min, involuntar asta k si clipitul des in mom in carae imi e rau..
0
04-02-2012, ora 09:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
asta da..
trebuia precizat..pt. medici.
O zi frumoasa sa ai!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sindromul antifosfolipidic

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: