Baietel de 2 ani si 2 luni, sunt tare ingrijorata sa nu aiba autism

27-06-2022
AleMari
Nu este medic/terapeut
AleMari
Buna ziua, am un baietel de 2 ani si 2 luni, sunt tare ingrijorata sa nu aiba autism... Medicul de familie mi-a zis sa fiu linistita, dar as mai vrea o parere. Copilul nu vorbeste, zice doar mama, tata si ceva pe limba lui, participa la jocuri cum ar fi "Cucu-bau", daca ii spun "In numele tatalui si al Fiului" pune degetele pe funte a noastră sa faca cruce, mananca normal, bea apa singur, răsfoieste carti, e foarte iubitor, ne strange in brate, ne pupa, isi ia perinita cand ii e somn, are contact vizual, se spala pe dintisori, cand vrea afara merge la usa si zice "bru", doarme normal, rade cand ii cant, dar e neinteresat daca vreau sa il învăț ceva, daca ii arat ceva el fuge prin casa, se joaca, nu ma baga in seama, cand se bucura strange din dintisori si flutura mainile, ne musca cateodata daca nu il lasam sa faca ce vrea, da din cap sau se invarte dar nu mult, cateva secunde, daca se joaca cu copiii cand venim in casa rade in hohote dintr-o data sau noaptea in somn, merge pe varfuri, alearga tot pe varfuri, afara merge cu picioarele pe jos, dar uneori pe varfuri. Poate e si vina mea pentru ca nu l am lasat singur deloc, de vreo 2luni l am lasat singur sa mearga prin casa, dar afara il tin de mana ca mi e frica sa nu cada cum fuge pe varfuri. Mie mi se pare un copil normal, dar ma sperie mamele "atotstiutoare" care imi zic ca, copiii lor numara, vorbesc, inteleg ce le spui. Eu stiu ca fiecare copil se dezvolta diferit, dar as sta linistita daca as avea un raspuns de la dumneavoastra. Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul