Va roog sunt o mamica disperata

27-12-2013
MalinaMoldo
Nu este medic/terapeut
MalinaMoldo
Buna ziua, am 20 de ani si am nascut de o luna si 7 zile...si incepand din luna 7 de cand eram insarcinata am inceput sa fac atacuri de panica din somn...pana la 7 luni a fost ok, dar dupa am ramas singura acasa doar cu mama sotul meu fiind nevoit sa plece in strainatate..cand el era acasa ma scotea afara in fiecare zi cand a plecat el nu mai ieseam si usor usor am inceput sa fac atacuri de panica de ajungeam la spital...dupa ce am nascut prin cezariana cu anestezie rahidiana am avut timp de 2 sapt dureri de cap rau de tot si mi se infudau urechile ca si cand as fi fost in avion..intre timp mi-a trecut, dar de ieri am inceput sa fac atacuri de panica rau de tot..aseara am vrut sa dorm si dintr-o data m-a luat cu frig si tremuraturi si simteam ca plutesc asa si ca este corpul meu ft greu palpitatii la inima frica de a nu muri senzatie de sufocare...iar azi simt ca mi imi amorteste mana stanga si piciorul cateodata ma si doare capul...mentionez faptul ca fac atacuri de panica din 2002 de cand mama mamei mele a murit, iar mama a fost foarte efectata toata lumea tipa si urla de suparare si lumea vb acolo numai de moarte..de atunci la o sapt am inceput cu atacuri de panica...mentionez faptul ca mi-e foarte frica sa nu patesc ceva sa rmana copilul meu singur..mi-e foarte frica cand mi-e frig nu mai simt senzatia de frig ci ca un frison asa si mi-e frica ma gandesc daca am infectie in corp plus ca daca aud vreo boala la tv imediat caut pe net sa vad daca am si eu acea boala...daca ma doare capul ma gandesc daca am tumoare daca am ceva..de cand am nascut mi se intampla asta pentru ca mi-e foarte frica de moarte..inainte daca ma durea capul spuneam ee ma doare capul si atat acum daca ma doare ceva caut repede pe net..mi-e ft frica sa nu pierd laptele..ma simt trista parca nu pot sa zambesc, dar daca merg undeva sau vb cu cineva rad glumesc dar nu mai pot sa o fac ca inainte parca rad fortat parca nu pot sa rad din suflet asa...mi-e frica si sa stau singura ca sa nu fac infarct sau altceva si sa raman bebe singur...am fc ekg si nu am nimic am fc analize la sange si e totul ok..nu prea mananc iau spirulina pentru ca asa mi-a recomadat doctorul dar nu ma simt mai bine si iau si aconitum ch30 cand fac atacuri..e pana acum mi-a trecut cu aceste pastile dar aseara nu mi-a trecut cu nimic..credeam ca mor...imi doresc sa ies afara eu de 5 luni nu ies afara decat la doctor si atat sunt si lauza si bebe e ft mic si nu pot sa ies si cand ies pana la colt ca acolo este doctorul ma simt de parca am fost intr-un loc suberb si m-am relaxat..pe langa asta eu dorm putin nu pot sa dorm o noapte intreaga pentru ca ma trezeste bebe sa-i dau sa manance si dorm putin ma simt obosita si gata cum vine seara mi se inchid ochii mi-e somn rau am impresia ca nu sunt pe lumea asta..intrebarea e ce sa fac ce sa iau atat timp cat eu alaptez si ce sa fac ca nu-mi permit sa merg la doctor ma costa 50 de lei 2-3 sedinte pe sapt si nu am de unde..ce sa fac? va rog ajutati-ma numai cine trece prin asa ceva intelege disperarea..multumesc
9 comentarii
0
28-12-2013, ora 00:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Poti incerca asta: roag-o pe mama ta sa vina pe la tine zilnic daca poate si sa stea ea cu copilul si sa iesi si tu putin afara la aer sa te relaxezi putin, sa dormi putin fara griji, sa te lipzesti psihic, sa asculti linistea si sa nu te gandesti la nimic.
Mia poti incerca sa te gandesti astfel: TREBUIE SA TE MOBILIZEZI SI SA TE GANDESTI CA ESTI SANATOASA PT BEBE CA DACA TU TE IMBOLNAVESTI NU-L POTI AJUTA, ASA CA INCEARCA SA NU MAI CAUTI REPEDE PE NET BOLI INCHIPUITE PT CA ATATA TIMP CAT AI ADUS PE LUME UN COPIL SANATOS SI TU ESTI SANATOASA.
Daca am mai mancat litere sau am pus in plus este din cauza bolii si nam chef sa verific eventuale greseli.
0
28-12-2013, ora 14:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai daca mergeti la doctor de ce nu-i cereti un tratament pt anxietate si atacuri de panica ? Daca vreti va dau eu o schema si i-o cereti luni medicului de familie ! Insa pentru ignoranta nu exista pastile asta e toata problema, pentru toate celelalte boli exista tratamente adecvate !
0
28-12-2013, ora 14:49
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Va rog intai sa-mi raspundeti la doua intrebari:
1. despre ce sedinte vorbiti ? In ce constau ?
2. Aconitum CH 30: de cine a fost recomandat ? A fost in urma unei consultatii ?
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
28-12-2013, ora 20:58
MalinaMoldo
Nu este medic/terapeut
MalinaMoldo
M-am dus doar la niste controale la ginecolog..nu merg la niciun psiholog sau altceva probabil ca m-am exprimat gresit..am spus ca nu am cum sa merg la niste sedinte la psiholog sau psihiatru ceva..pentru ca este 50 de lei sedinta si trebuie sa fac 2-3 sedinte pe saptamana..am fost la medicul meu de familie si mi-a dat aconitum ch30 dansa este specializata si in homeopatie..numai medicamente homeopate sau naturiste imi da..i-am spus ca imi este foarte frica de moarte si mi-a dat aconitum ch30 sa iau cand am atac de panica sa iau cate 3 pastile din ora in ora timp de 3 ore...
@Stevens nu am inteles ce vreti sa spuneti prin, , nu exista tratament pentru ignoranta"
0
28-12-2013, ora 21:56
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pe aceasta doctorita puteti sa o reclamati la Colegiul Medicilor local sau central nu inainte a lua o TRIMITERE la un medic psihiatru, unde nu trebuie sa platiti NIMIC ! La ea ma refeream ca este ignoranta din moment ce suferiti atat de mult in timp ce rafturile cu medicamente cad pe noi !
0
28-12-2013, ora 23:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IN ROMANIA DOAR PACIENTUL ESTE VINOVAT SI NICIODATA MEDICUL CARE LA TRATAT.
Si daca din greseala este gasit vinovat i se da mustrare, sau in cazuri mai grave 5% din salariu e ca si cum TI SE MAI FURA O CALATORIE DE PE ABONAMENTUL RATB.
Daca ai timp de pierdut si bani de care nai nevoie atunci te poti apuca sa depui plangeri unde vrei ca oricum banii pe care ii cheltui nu TII VA DA NIMENI NICIODATA, si nici TIMPUL PIERDUT.
0
29-12-2013, ora 16:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ MalinaMoldo

Stimata doamna,

Ii explicati cu rabdare si mamei dv. ca frica de moarte este o frica imaginara.
Daca nu aveti pacate mari pe constiinta, daca va spovediti si va impartasiti frecvent (inclusiv pe copil trebuie sa il impartasiti cat de des puteti), atunci 'moartea' reprezinta intalnirea cu Dumnezeu. In esenta nu ar trebui sa existe cuvantul moarte, ci adormire. Ganditi-va cat de mult va bucurati de revederea cu un prieten bun. Prin extrapolare, va dati seama cat de mult v-ati bucura de intalnirea cu Dumnezeu ?
Mergeti la preotul de parohie, spovediti-va si impartasiti-va ca nu are rost sa inghititi medicamente care pot dauna si faptului ca alaptati, pentru o asemenea frica fara temei.
In viata sa va puneti nadejdea in Dumnezeu, nu in dv., nu in mama, nu in oameni, intotdeauna in Dumnezeu.
Multumiti lui Dumnezeu si pentru cele bune si pentru cele rele, inclusiv pentru aceasta anxietate pe care ati facut-o.

Si daca nu va trece dupa impartasanie, va prezentati la medicul psihiatru, cu trimitere de la medicul de familie, pentru o evaluare.
0
02-02-2014, ora 17:18
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Malina,

Poate ca la varsta ta inca nu ai aflat ca toate aceste ganduri de boala si moarte care iti domina gandirea si iti controleaza starea dispozitie, nu sunt neaparat reale si justificate si nici nu este necesar sa le iei in serios. Par reale, pentru ca sunt in mintea ta, dar ele se confirma in realitate atat de rar, incat nu merita sa iti coordonezi viata dupa ele. Uneori aceste ganduri vin pe un fond acut de oboseala, iar la tine se pare ca au si ceva vechime. Din nou, asta nu inseamna ca daca traiesti frica de a te imbolnavi, chiar esti bolnava sau vei fi.
Cauta un psihoterapeut cu care sa poti colabora in privinta numarului de sedinte si al tarifului pe care il poti plati. Numarul de sedinte mentionat nu este unul standard, fara care altfel nu se poate. Scopul terapeutului este sa te ajute in circumstantele tale actuale de viata si nu in unele ideale. Continua sa cauti ajutorul de care ai nevoie pana il gasesti. Ai toate sansele sa-ti recuperezi sanatatea, resursele de care ai nevoie in aceasta perioada a vietii tale, bucuria de a trai.

Multa sanatate!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
04-02-2014, ora 10:25
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna Malina,
Cum 3 sedinte pe saptamana??Ce sa faci in aceste 3 sedinte?Cand iti poti schimba gandirea in tipul acesta atat de scurt?
Este imposibil sa ai bani si diponibiltate pt 3 sedinte pe saptamana.Cauta un alt psihoterapeut.Vei gasi cu siguranta pe cineva care sa vorbesca cu tine o data pe saptamana si sa iti explice ce ai si ce sa faci sa treci peste.Exista si psihoterapeuti care fac probono (daca chiar nu iti permiti ).Iti urez multa sanatate,
Dana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •