vaccin anti-cistita? | Forumul Medical ROmedic

vaccin anti-cistita?

11-04-2007
kelly c.
Nu este medic/terapeut
kelly c.
De 2-3 ori pe an am acceeasi problema:cistita.De cele mai multe ori merg la cabinete, am facut de cateva ori si analize la urina.Dupa fiecare tratament problema pare rezolvata dar simptomele apar iar la doar cateva luni?Am citit pe internet ca ar exista un vaccin anti-cistita.M-ar interesa daca exista intr-adevar si daca s-ar putea procura din farmacii.
4 comentarii
0
12-04-2007, ora 00:00
Cornel.Susu
Identitate neconfirmată
Cornel.Susu
Cistita nu este ca o boala infectioasa care sa se trateze o data in viata si care sa aiba un vaccin!
Ceea ce trebuie sa faceti este:
- igiena locala riguroasa.
- consum de minim 2, 5l lichide pe zi.
- antibiograma cu tratament de minim 10 zile (uneori panan la o luna)cu antibiotic tintit pe germenele incriminat;
- de verificat echografic daca nu aveti pietre la rinichi/vezica urinara
- intarirea sistemului imunitar;
Aceleasi recomandari si pentru partener!
0
12-04-2007, ora 00:00
kelly c.
Nu este medic/terapeut
kelly c.
Igiena e mai mult decat riguroasa, antibiograma am facut de vreo 3 ori, la ecografie n-a iesit nimic in neregula.Mai rau stau cu consumul de lichide, dar ma straduiesc.Dupa fiecare tratament a fost ok, dar numai pentru cateva luni.Nu inteleg totusi de ce ma imbolnavesc asa des.E unica problema de sanatate pe care o am.
Multumesc oricum pentru recomandari!
0
13-06-2007, ora 00:00
ancagreta
Nu este medic/terapeut
ancagreta
eu tocmai iau acest vaccin, se iau 10 pastilute pe luna timp de 3 luni, cutia contine 30pastilute si costa 110lei, dar prima data trebuie sa-ti faci antibiograma si sa iei si un antibiotic prima luna
0
23-03-2009, ora 23:10
florina24
Nu este medic/terapeut
florina24
eu am cistita de 3 ani de zile si nu stiu cum sa ma mai scap de ea am incercat tot felu de treat dar u pot scapa de ea...si am niste dureri ingrozitoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •