vaccin antigripal.. cand trebuie facut?

24-09-2007
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Am si eu o mare intrebare.Baiatul meu aface 3 ani in noiembrie si nu a facut niciodat acest vaccin.Cand trebuie sa il fac si daca trebuie facut neaparat in doua doze la interval de 30 zile sau e bine daca facem o singura data?
Va multumim anticipat.
5 comentarii
0
24-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este de preferat să nu îl faceţi de loc.
0
25-09-2007, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
DE CE? IMI PUTETI DA CATEVA EXPLICATII?
0
10-11-2007, ora 00:00
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
Vaccinul contine un conservant preparat din saruri de mercur (Hg). Este o literatura vasta in domeniu. Colegii mei care se ocupa mai indeaproape de aceasta chestiune spun ca anumite cazuri de autism, si alte tulburari ale copillor sunt datorate vaccinurilor.

Altfel spus copilul e bine-merci pana la varsta de 4-5 ani timp in care oricum trebuie sa-i faci vaccinurile "obligatorii".. Cand cantitatea de mercur ajunge la o limita critica pentru copilul respectiv.. atunci se produc schimbari inexplicabile in dezvoltarea lui/ei.. si zic ca te- a batut Dumnezeu..

Cam asta este cu vaccinurile.. Trebuie tinute la minim cat se poate.
Sunt multe alte mijloace de intarire a sistemului imunitar. MAi vorbim.
Multa sanatate!
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr.S
Nu este medic/terapeut
Dr.S
Draga janad, exista si vaccinuri homeopate, (de ex.Oscilococcinum) care sunt eficiente, nu au efecte adverse si stimuleaza in mod natural sistemul imunitar.
0
24-03-2008, ora 00:00
TINCAN
Nu este medic/terapeut
TINCAN
Ambii mei copii au facut vaccinul antigripal la gradinita. Nu au fost probleme. Copilasii mei sunt upravegheati de dna pediatru Miruna Georgescu de la Medlife de care sunt f multumita. Mai bine ai cere sfatul si unui pediatru, nu neaparat la al meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de eficient este vaccinul antigripal 2018?
  • STUDIU: Eficiență modestă a vaccinurilor antigripale la adulții sănătoși
  • Vaccinul antigripal reduce la jumătate riscul de deces la pacienții cu insuficiență cardiacă
  • 90% dintre persoanele internate cu gripă au alte comorbidități
  • O serie de studii noi certifică eficiența tuturor vaccinurilor antigripale
  •