Vaccinul ROR

06-10-2011
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Buna ziua,
Am nevoie de o parere referitor la vaccinul ROR (rubeola, oreon, rujeola). Fetita mea are 1 anisor si am fost intrebati daca vrem sa-i facem acest vaccin, initial am fost de acord, dar dupa ce am mai intrebat si alti parinti, si am citit si pe internet, mi-e teama, din cauza ca ar putea aparea autismul dupa acest vaccin. Parerile sunt diverse. Ideea e, daca nu-l face si face una din boli de exemplu, la varsta aceasta, pot aparea complicatii, poate corpul ei sa lupte cu astfel de boli la varsta aceasta? Pana la ce varsta se poate face vaccinul ? E posibil sa nu fie primita la cresa/gradinita daca e nevaccinata?
Astept cu interes un raspuns.
Va multumesc.
3 comentarii
0
06-10-2011, ora 17:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Bolile respective pot da complicaţii. De asemenea, şi vaccinarea poate să dea complicaţii, numite efecte secundare.
2. Ca regulă generală, copiii mai mici suportă mai bine aceste boli în comparaţie cu copiii mai mari şi cu adulţii. În special la rujeolă există această deosebire.
3. Vaccinul poate fi făcut la orice vârstă.
4. Este nu numai posibil, ci extrem de probabil că veţi avea dificultăţi la primirea la creşă/grădiniţă dacă nu dovediţi printr-un înscris că este vaccinată.
0
21-10-2016, ora 21:41
avesta
Nu este medic/terapeut
avesta
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste vaccinul ROR. Deoarece este destul de controversat, va rog sa mi spuneti ce analize putem sa i facem lui bebe cu scopul de a evita o reactie adversa grava (coma, paralizie, etc)?
Multumesc!
0
23-10-2016, ora 00:30
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Ceea ce va doriti d-stra nu exista, dar daca ati ajuns la aceasta varsta si in integritatea facultatilor intelectuale este datorat in parte si faptului ca ati fost vaccinata cu acest vaccin "controversat".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O a treia doză de vaccin ROR ar putea fi necesară în cazul unei epidemii de oreion
  • S-au descoperit noi beneficii ale vaccinului antirujeolic
  • Vaccinul ROR ar putea oferi protecție împotriva COVID-19
  • Vaccinul ROR reduce utilizarea tratamentelor cu antibiotice la copii (studiu norvegian)
  •